Štátny penzijný pilier podľa Freša nič negarantuje

Štát niečo sľúbi, prijme zákon a ak nemá peniaze, tak to nezaplatí, nemá z čoho, upozornil šéf SDKÚ-DS

vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 6. augusta (SITA) – Štátny, priebežný dôchodkový pilier podľa poslanca Pavla Freša (SDKÚ-DS) nič negarantuje. „Aj v Grécku mali zo zákona dvojtisícové dôchodky,“ upozornil pri rokovaní o skrátenom konaní k zmenám v dôchodkoch. Problém podľa neho je v tom, či má štát dôchodky z čoho zaplatiť. „Štát niečo sľúbi, prijme zákon, a ak štát nemá peniaze, tak to nezaplatí, nemá z čoho,“ upozornil šéf SDKÚ-DS. Podľa neho je to podobné ako sľuby nebankových subjektov.

Ak vláda Roberta Fica podľa Freša zníži príspevky do druhého piliera z 9 % na 4 % z hrubej mzdy sporiteľa, tak peniaze zobrané od sporiteľov nahradí sľubmi štátu, ktorý „to už dnes nezvláda“. Upozornil na to, že populácia bude starnúť a počet pracujúcich voči poberateľom dôchodkov bude klesať.

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka. V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do dvoch rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov.

Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na výpočet odvodov na sociálne a zdravotné poistenie sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 44,2 % priemernej mzdy na 50 % priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Súčasné 40-percentné paušálne výdavky sa pre SZČO ohraničia stropom 420 eur mesačne. Kabinet tiež odvodmi viac zaťaží príjem z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Kým v súčasnosti z príjmu z dohôd platí zamestnávateľ len úrazové poistenie pri sadzbe 0,8 % z príjmu a garančné poistenie so sadzbou 0,25 % z vyplácaného príjmu, po novom by sa mali na dohodárov s pravidelným príjmom v prípade štandardnej osoby vzťahovať kompletné sociálne a zdravotné odvody so sadzbou 48,6 %.

Súvisiace články

Aktuálne správy