Kríza v Španielsku dopadla najťažšie na prisťahovalcov

Madrid 4. augusta (TASR) – Ekonomická kríza v Španielsku, ktorá vyhnala nezamestnanosť na takmer 25 %, zasahuje v najväčšej miere prisťahovalcov, ktorí pred rokmi prišli do krajiny za lepšími životnými podmienkami. Dnes, po rokoch odpracovaných pre španielske hospodárstvo, sa sklamaní vracajú do pôvodnej vlasti.
"To, čo sa deje v Španielsku, to je sociálna dráma," povedal Vladimir Paspuel, prezident združenia ekvádorských imigrantov Ruminahui v rozhovore pre agentúru DPA. Ekvádorčania predstavujú v Španielsku tretiu najväčšiu komunitu prisťahovalcov po Rumunoch a Maročanoch. Dodal, že zhruba 7000 Ekvádorčanov, ktorí si pred rokmi kúpili dom na úver, buď už o strechu nad hlavou prišli, alebo ich to v najbližšom období čaká.
Ekonomický rozmach Španielska na konci 90. rokov 20. storočia prilákal do juhoeurópskej krajiny milióny prisťahovalcov. V Španielsku so 46 miliónmi obyvateľov dnes žije zhruba 5 miliónov cudzincov, z toho 2,6 milióna pochádza z krajín mimo Európskej únie.
Prudký rast nezamestnanosti sa ich dotkol najviac. Zatiaľ čo v Španielsku sa miera nezamestnanosti blíži k 25 %, nezamestnanosť medzi prisťahovalcami je približne 37-%. Dnes sa preto státisíce z nich vracajú do pôvodnej krajiny. Španielsky štatistický úrad uviedol, že za 1. polrok tohto roka opustilo krajinu vyše 40.000 Španielov a až 230.000 prisťahovalcov.
Väčšina odchádzajúcich imigrantov je z krajín Latinskej Ameriky, kde viaceré ekonomiky rastú omnoho rýchlejšie než tie európske. Okrem prisťahovalcov z Ekvádoru sú to najčastejšie Kolumbijčania, Argentínčania, Bolívijčania a Peruánci. Mnohí odchádzajú v rámci programov "dobrovoľného návratu," ktoré im ponúkajú zdarma letenky a navyše určitý objem financií. Podľa Paspuela zhruba 17.000 Ekvádorčanov využilo tieto programy zabezpečované španielskou a ekvádorskou vládou.
Podľa Paspuela tento jav, ktorý možno na čas rieši problém nezamestnaných, sa môže španielskej ekonomike vypomstiť. Tak, ako v prípade masového odchodu Španielov, aj v prípade prisťahovalcov odchádzajú najmä mladí a vzdelaní ľudia. Ako dodal, "keď sa kríza v Európe skončí a ekonomiky začnú nastupovať cestu oživenia, Španielsku budú státisíce ľudí, ktorí sa tu už integrovali, no museli odísť, chýbať".

Súvisiace články

Aktuálne správy