MO odporučilo VOP požičať si prípadne aj od súkromníka

Pôžička od súkromnej spoločnosti bola jedna z možností, ktoré Vojenskému opravárenskému podniku Nováky odporučilo vedenie rezortu obrany, keď sa podnik dostal do kritickej finančnej situácie

vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 10. januára (SITA) – Pôžička od súkromnej spoločnosti bola jedna z možností, ktoré Vojenskému opravárenskému podniku Nováky odporučilo vedenie ministerstva obrany (MO), keď sa podnik dostal do kritickej finančnej situácie. Agentúre SITA to potvrdil hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf. „Ministerstvo obrany v kritickej situácii na konci leta 2011, keď reálne hrozil konkurz pre nedostatočný cash flow, odporučilo vedeniu VOP Nováky, aby hľadalo aj iné riešenia, ako sa iba spoliehať na prísun zákaziek z ministerstva obrany. V tomto odporúčaní boli zahrnuté všetky možnosti od preklenovacieho úveru od súkromných bánk, iných súkromných spoločností alebo aj iné legislatívne riešenia,“ uviedol Rudolf.

Štátna akciovka si požičala od súkromnej spoločnosti Sitno Holding 70-tisíc eur, aby mohla zamestnancom zaplatiť mzdy. Podľa uzavretej zmluvy môže Sitno Holding začať rozpredávať založené sklady a halu, ak by podnik aj napriek výzve neuhradil splátku. Premiérka Iveta Radičová rozhodla, že v súvislosti s touto pôžičkou bude odvolaný predseda Predstavenstva Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky Ľubomír Repčík a členovia dozornej rady podniku „VOP nezabezpečil účinnosť úverových zmlúv a uzatvoril neplatnú záložnú zmluvu,“ uviedla Iveta Radičová. Podľa stanoviska, ktoré poskytol tlačový a informačný odbor úradu vlády, „celý postup vedenia VOP Nováky je od prvého momentu v rozpore so zákonom a stanovami vojenského podniku.“

Podľa Rudolfa sa vedenie VOP Nováky autonómne rozhodlo pre úver od iného podnikateľského subjektu, ktorý dlhodobo s VOP Nováky spolupracuje. „Banky totiž neboli ochotné podniku v reštrukturalizácii pre vysoké riziko požičať,“ dodal. Takéto riešenie bolo v tom čase (september, október) podľa Rudolfa ekonomicky vyhovujúce a podnik sa tak do hroziaceho konkurzu, a teda k prepusteniu 160 zamestnancov, nedostal. Ministerstvo obrany mu na začiatku takúto hlavnú úlohu zadalo – manažment VOP Nováky mal udržať spoločnosť v chode a nedopustiť konkurz. „Aké prostriedky na dosiahnutie tohto cieľa zvolí, bolo a stále je v plnej kompetencii vedenia akciovej spoločnosti,“ konštatoval Rudolf.

Rozhodnutie o svojom odvolaní vníma predseda Predstavenstva Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky Ľubomír Repčík ako „štýl o nás bez nás.“ Ako informoval agentúru SITA, takéto správanie voči svojej osobe nepovažuje ani za korektné, ani slušné. „Myslel som si, že je všetko v najlepšom poriadku. Ministerstvo o všetkom, čo sa dialo v podniku, vedelo,“ tvrdí Repčík. Ak malo nejaké výhrady k jeho práci, malo ho na to upozorniť. Zmluvu so spoločnosťou Sitno Holding Repčík obhajoval tým, že v banke by podnik úver nedostal a ministerstvo vtedy na to nemalo peniaze. „Preto som hľadal iný spôsob, ako zabezpečiť fungovanie VOP. Jediná firma, ktorá mala skutočný záujem podniku pomôcť, bola Sitno Holding,“ argumentuje predseda predstavenstva. „Nechcel som, aby tu bol konkurz a boli prepustení ľudia. Všetko bolo robené v najlepšej viere, vedomí a svedomí,“ dodal. To, že pri zmluve musel podnik založiť niektoré svoje budovy, vníma ako nepodstatný krok.

Súvisiace články

Aktuálne správy