Genertel víta avizované zmeny v zákone o PZP

Pridajte názor  Zdroj: SITA

29. 11. 2011 - Pripravovaná novela zákona o povinnom zmluvnom poistení motorových vozidiel prinesie zodpovedným motoristom lacnejšie poistky, tvrdí on-line poisťovňa Genertel

Poisťovňa Genertel schvaľuje zmeny v zákone o povinnom zmluvnom poistení (PZP) áut iniciované rezortom financií. V súčasnosti si poistení musia vybavovať poistku sami a musia to stihnúť najneskôr šesť týždňov pred ukončením poistného obdobia. Od júla budúceho roka by mali klienti od poisťovní získať aktuálne informácie desať týždňov dopredu.

Kým Genertel si myslí, že zmeny povedú vo väčšine prípadov k nižšej cene poistenia, Slovenská kancelária poisťovateľov pred niekoľkými dňami vyjadrila zásadný nesúhlas s návrhom ministerstva. Podľa výkonného riaditeľa kancelárie poisťovateľov Imricha Feketeho zapríčiní väčšiu migráciu klientov, zanikne aktívne využívanie bonusov a malusov a zároveň to zvýši náklady.

Po novom by už poisťovne mali byť povinné desať týždňov pred ukončením zmluvy poslať informačný list o výške poistného na ďalšie obdobie, ďalej dátumy a možnosti vypovedania bez toho, aby to klient musel zháňať. Dostane tak štyri mesiace na to, aby sa sám rozhodol a nepremeškal tak možnosť vypovedať zmluvu. Ak by totiž zmeškal šesťtýždňovú lehotu, najbližšie môže vypovedať zmluvu zase až o rok.

Aj tento rok sa podľa Genertelu stalo mnohým motoristom, že nestihli vypovedať starú zmluvu v termíne, čo pre nich znamená platiť vyššie poistenie, ako by mohli na trhu získať. Zmeny v zákone prinesú podľa poisťovne väčšiu transparentnosť trhu a výhody zákazníkom, rovnako, ako je to v západných krajinách. "V mnohých z nich môže zákazník vypovedať zmluvu do posledného dňa poistenia vozidla," povedal člen predstavenstva pre priamy a medzinárodný obchod poisťovne Genertel Petar Dobrič.

V rámci zmien povinného poistenia by ministerstvo financií chcelo presadiť aj to, aby nová poisťovňa, pre ktorú sa klient rozhodne, vybavila administratívu a odhlasovanie u pôvodnej poisťovne za neho. Genertel by uvítal možnosť vypovedať zmluvu o povinnom poistení aj počas posledných 42 dní poistenia a zákaz automatického predlžovania zmluvy na ďalší rok. Tieto zmeny by priniesli podľa Genertelu ďalšie zvýšenie transparentnosti poistenia vozidiel, vyšší tlak na ceny a zároveň tlak na dôsledné aplikovanie systému zliav a prirážok, tzv. bonus / malus systém.

Predložený návrh však podľa Feketeho povedie k zvýšenej migrácii klientov medzi poisťovňami a efektom bude zvýšenie počtu nepoistených motorových vozidiel. Už v súčasnosti pritom máme podľa neho najvyšší podiel nepoistených vozidiel v regióne. S návrhom rezortu financií kancelária poisťovateľov nesúhlasí aj preto, že snaha o zavedenie systému bonus / malus sa týmto podľa Feketeho nadobro pochová. Slovensko je pritom podľa neho jediným štátom v regióne, kde tento systém nefunguje.