Slováci si dokážu viac užívať: Ľudia si dlhodobými výhľadmi a šetrením hlavu nelámu

, lidovky Foto:thinkstock

Splátková spoločnosť Cetelem získala na Slovensku bankovú licenciu, podnikať bude ako pobočka zahraničnej banky. Klienti sa stanú klientmi BNP Paribas, všetko by malo prebehnúť už tento mesiac.

BNP Paribas bude poskytovať tie isté produkty a služby ako doteraz Cetelem, prevezme aj všetky jej záväzky a majetok. Úverové zmluvy platia naďalej, klienti ich nemusia znova podpisovať. Počas nasledujúcich zhruba piatich rokov by zákazníkom nechceli ponúkať investičné produkty, ktoré v regióne nie sú tak rozvinuté. Aj ponuka hypoték je v pláne, ale nie ale hneď od začiatku. Pri štarte sa ponúkne bežný účet a sporiace produkty.

Skupina BNP Paribas Personal Finance už funguje vo viac ako dvadsiatich piatich štátoch a v mnohých z nich pôsobí ako banka, ktorá dokáže ponúknuť klientom viac produktov a služieb. „Jedným z dôvodov, prečo sme o bankovú licenciu požiadali, bol aj častý dopyt našich klientov po ďalších produktoch a službách. A tie im môžeme ponúknuť oveľa ľahšie a lepšie ako banka. Zároveň sa staneme príťažlivejšími pre nových klientov. Imidž úverovej spoločnosti môže byť mnohokrát nižšia ako banky, ktorá pôsobí oveľa bezpečnejšie,“ hovorí pre Lidové noviny generálny riaditeľ Emmanuel Bourg.

Emmanuel Bourg prišiel na Slovensko pred dvoma rokmi s 25-ročnými skúsenosťami, počas ktorých zastával manažérske funkcie v rámci skupiny BNP Paribas Personal Finance napríklad v Maďarsku, ale aj Thajsku. „Je tu niekoľko rozdielov, či už ide o správanie sa klientov alebo regulátorov. Ako v Česku, tak na Slovensku sa miestni regulátori podľa mňa viac radia o svojich krokoch s kľúčovými hráčmi na trhu. To v iných krajinách nie je vždy pravidlom. Tiež som zistil, že v oboch krajinách sa veľa uvažuje, či sú bankové služby a prístup ku klientom férové. Regulátor si dáva veľký pozor na menšie firmy, ktoré ponúkajú napríklad drahé služby a produkty alebo nekomunikujú s klientmi férovo.“

Bourg porovnáva aj klientov. „Tí českí sú všeobecne viac opatrní, pokiaľ ide o správu svojich peňazí. Viac šetria a investujú skôr dlhodobo. Je to vidieť napríklad na úrovni úspor na osobu, ktoré sú na Slovenskom nižšie ako v Česku. Všeobecne myslím platí, že čím viac ideme na juh, tým viac si ľudia užívajú život a s dlhodobými výhľadmi a šetrením si nerobia takú hlavu. Príde mi tiež, že v Česku sú ľudia ochotnejší prejsť k inej banke, než je tomu na západe. Tam sú ľudia ďaleko konzervatívnejší.“

Na otázku Lidových novín, či spoločnosť neprehodnocovala zmenu na banku na základe toho, čo sa na bankovom trhu deje Bourg odpovedal. „Už pred dvoma rokmi sme predpovedali, že zisky bánk budú klesať. Takže nás tento vývoj neprekvapil. A stále navyše platí, že v Česku a na Slovensku zarábajú banky vzhľadom k svojej veľkosti dosť peňazí, rozhodne viac ako na západe.“

Súvisiace články

Aktuálne správy