Poisťovne sa obávajú najmä prílišnej regulácie

Medzi riziká, ktorých sa poisťovacie spoločnosti vo svete najviac obávajú, patrí regulácia, makroekonomické prostredie, ale aj riziko nízkych úrokových sadzieb a riziko kybernetických útokov

Prílišná regulácia je na špici rebríčka najobávanejších rizík v globálnom sektore poisťovníctva. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý uskutočnila organizácia CSFI v spolupráci so spoločnosťou PwC. Medzi riziká, ktorých sa poisťovacie spoločnosti momentálne najviac obávajú, patrí aj riziko kybernetických útokov a riziko nízkych úrokových sadzieb.

Nové pravidlá, ktorými sa má riadiť platobná schopnosť a správanie sa trhu, by mohli sektoru privodiť nadmerné náklady a spôsobiť mu problémy s ich dodržiavaním. Najväčšie obavy vyvoláva smernica EÚ Solvency II, ktorá sa má zaviesť budúci rok. Hoci respondenti uznali prospešný vplyv prísnejšej regulácie, ich odpovede taktiež ukázali, že reguláciu mnohí považujú za nadmernú a neúnosnú.

Medzi ďalšie obavy patrí riziko makroekonomického prostredia, pri ktorom boli respondenti obozretní, najmä pokiaľ ide o jeho vyhliadky rastu. Ďalej je to aj riziko úrokových sadzieb, ktorých nízka úroveň tlačila investičné výnosy nadol, takže sporiace produkty bolo ťažšie manažovať a predávať. Riziko kybernetických útokov sa objavuje v súvislosti so zmenami v sektore, najmä pokiaľ ide o dopady nových technológií na bezpečnosť, dodávanie produktov a správu dát.

Prieskum uskutočnila organizácia CSFI v spolupráci so spoločnosťou PwC v marci a apríli 2015 medzi 806 poisťovňami a subjektmi sledujúcimi sektor poisťovníctva v 54 krajinách. Cieľom bolo zistiť, v čom vidia najväčšie riziká ohrozujúce daný sektor v najbližších dvoch až troch rokoch.

Súvisiace články

Aktuálne správy