Na čo si dať pozor v banke pri žiadosti o úver

, Foto: SITA

Finančné domy sú pri preverovaní klientov, ktorí žiadajú o úver, obozretné. Ľudia, ktorí sa rozhodnú požiadať banku o pôžičku, by preto nemali "prikrášľovať" svoju finančnú situáciu napríklad zamlčaním faktu, že už čerpajú úver od nebankovej spoločnosti.

Finančné domy sú pri preverovaní klientov, ktorí žiadajú o úver, obozretné. Ľudia, ktorí sa rozhodnú požiadať banku o pôžičku, by preto nemali "prikrášľovať" svoju finančnú situáciu napríklad zamlčaním faktu, že už čerpajú úver od nebankovej spoločnosti. Nemusí sa im to vyplatiť, banky sa totiž všetky informácie o bonite klientov dozvedia z úverového registra.

Žiadatelia o úver by si tak v prvom rade mali dať pozor na svoje podlžnosti z minulosti. "Banka si overuje úverovú históriu klienta, čo v praxi znamená správanie sa klienta pri splácaní jeho záväzkov," uviedla pre TASR hovorkyňa Sberbank Slovensko Ľubomíra Chmelová. Problémom totiž pre klienta môže byť to, ak banka zistí, že riadne nespláca svoje záväzky, alebo načas neuhrádza poskytnutý úver, či neustále prečerpáva povolené prečerpanie k jeho účtu. "Toto všetko sa posudzuje pri rozhodnutí o novom úvere. Problémom môže byť, ak klient zabudne, že v minulosti mu bol úver zosplatnený, respektíve mal problémy, ktoré sa nesnažil ani riešiť," doplnila Chmelová. Podľa jej slov najčastejším problémom klientov v prípade, že chcú napríklad skonsolidovať viacero úverov do jedného, býva to, že v minulosti zabudli zaplatiť svoj dlh, alebo boli ručiteľmi na nesplácanom úvere.

Banky väčšinou od klientov žiadajú aj informácie o ich mesačnom príjme. Ak je totiž klient riadne zamestnaný, okrem histórie úverového registra si banky výšku mesačného príjmu a trvanie zamestnania môžu preveriť aj prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Banky si vedia zistiť aj príjmy podnikateľov, a to prostredníctvom daňového úradu, či externých registrov neplatičov.
Žiadatelia o úver by si mali dať pozor aj na poskytnutie nepresných informácií. "Banke určite povedzte pravdu. Aj tak príde na to, či ste nenadhodnotili vaše reálne príjmy, nezamlčali nejaké záväzky, záznam v úverovom registri, či dlh na sociálnom poistení," odporúča občanom Chmelová.

Súvisiace články

Aktuálne správy