Španielska ekonomika v 2. kvartáli predbehla nemeckú

Španielska ekonomika 2. štvrťroku pravdepodobne predbehla nemeckú, ktorá v lepšom prípade stagnovala, v horšom klesla. Prvýkrát po vyše piatich rokoch tak Španielsko dosiahlo lepšie výsledky ako najväčšia európska ekonomika, konštatuje agentúra Bloomberg, ktorá zároveň pripomína, že aj zotavovanie hospodárstva eurozóny sa v období apríl-jún takmer zastavilo.
Analytici odhadujú, že výkon nemeckej ekonomiky, ktorá vlani potiahla celú eurozónu z najdlhšej recesie v histórii menového bloku, sa v 2. štvrťroku znížil. Pokles najväčšieho hospodárstva spomedzi krajín, ktoré zaviedli euro, len podčiarkuje, aké krehké je zotavovanie celého regiónu. Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi označil rast eurozóny za mierny a nerovnomerný.
Eurozóna sa snaží dosiahnuť zrýchlenie hospodárskeho rastu aj inflácie, no aj napriek bezprecedentným krokom ECB, sa jej to nedarí. Draghi za hlavnú príčinu považuje nedostatočné štrukturálne reformy.
A hoci sa na slabom výkone nemeckej ekonomiky v uplynulom štvrťroku podpísala mierna zima, ktorá zrýchlila jej rast v prvých troch mesiacoch roka, a tým zvýšila porovnávací základ, prezident nemeckej Bundesbank Jens Weidmann upozornil vládu v Berlíne, že Nemecko sa musí prispôsobiť zmeneným podmienkam, inak riskuje, že príde o pozíciu hlavného európskeho motora.
Ralph Solveen, analytik nemeckej Commerzbank pripomína, že údaje, ktoré štatistické úrady zverejnia tento týždeň, zrejme odhalia „presun“ problémov v eurozóne z juhu na sever.
Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg odhadujú, že hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa za tri mesiace do konca júna znížil o 0,1 % v porovnaní s 1. štvrťrokom. Ak sa tieto odhady potvrdia, bude to prvý pokles nemeckého HDP od roku 2012. Ekonómovia zároveň predpovedajú, že HDP eurozóny ako celku aj HDP Francúzska v 2. štvrťroku vzrástli medzikvartálne o 0,1 %.
Štatistické úrady zverejnia predbežný odhad vývoja HDP eurozóny, Nemecka, Francúzska, Holandska, Rakúska a Portugalska vo štvrtok 14. augusta.
Rýchly, júlový odhad španielskych štatistikov však už naznačil, že ekonomika krajiny v sledovanom období vzrástla medzikvartálne o 0,6 %. A taliansky HDP podľa prvých výsledkov klesol o 0,2 % po 0,1-% znížení v prvých troch mesiacoch roka. To znamená návrat recesie v tretej najväčšej ekonomike eurozóny.
ECB pred dvoma mesiacmi predstavila bezprecedentný balíček opatrení na podporu hospodárstva, ktorý zahŕňa aj zápornú úrokovú sadzbu a ponuku lacných dlhodobých úverov pre banky v eurozóne. A hoci Draghi neočakáva defláciu v eurozóne, rada guvernérov ECB je v prípade potreby odhodlaná pristúpiť aj k ďalším neštandardným krokom ako je rozsiahly nákup dlhopisov štátov eurozóny.
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v júli spomalilo na 0,4 %. ECB vo svojej júnovej prognóze predpovedala eurozóne ako celku v tomto roku rast HDP o 1 % a v nasledujúcom roku o 1,7 %. Novú, revidovanú prognózu zverejní banka v septembri.

Súvisiace články

Aktuálne správy