Firmy avizujú rast výdavkov na výskum a vývoj

Spoločnosti na Slovensku sú pripravené v najbližších rokoch zvyšovať svoje výdavky na výskum a vývoj, ukazuje prieskum spoločnosti Deloitte. Očakávajú však podporu zo strany štátu.

Spoločnosti pôsobiace na Slovensku aj v oblasti výskumu a vývoja plánujú svoje výdavky v tejto oblasti v nasledujúcich dvoch rokoch zvyšovať. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte, ktorý po tretíkrát uskutočnila v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Podľa výsledkov pritom do piatich rokov plánujú navýšiť výdavky na výskum a vývoj dokonca až dve tretiny spoločností. Ich plány však do značnej miery môže ovplyvniť aj množstvo a dostupnosť podpory zo strany štátu, ako aj dostupnosť pracovnej sily.

Prieskum podľa Deloitte odhalil, že až 55 % zúčastnených spoločností vynaložilo v roku 2013 viac ako desatinu svojich výnosov na výskum a vývoj. Väčšina firiem s vysokými výdavkami bola z oblasti výroby, energetiky a informačných technológií. Menej ako 5 % zo svojich výnosov vynaložila vlani na výskum a vývoj asi tretina spoločností.

Zámer vynaložiť na výskum a vývoj v dlhodobom horizonte viac prostriedkov predstavuje podľa Deloitte pozitívny vývoj od posledného prieskumu. Vlani totiž firmy tvrdili, že bez nových stimulov a zmeny regulačného prostredia do výskumu a vývoja investovať neplánujú. „Ich postoj by mohla zmeniť skutočnosť, že na Slovensku sa plánuje zmena legislatívy. Mala by sa zaviesť možnosť dodatočného odpočtu oprávnených nákladov na výskum a vývoj vo forme položky odpočítateľnej od základu dane,“ uvádza spoločnosť Deloitte. Tento legislatívny návrh by mohol vstúpiť do platnosti už od roku 2015.

„Výsledky tohtoročného prieskumu ukazujú, že spoločnosti by takýto podporný nástroj privítali. Treba ho však nastaviť tak, aby sa výdavky na vedu a výskum zvýšili aj v praxi,“ hovorí riaditeľ oddelenia daní spoločnosti Deloitte zodpovedný za oblasť výskumu a vývoja a vládnych stimulov Martin Rybár. Až 75 % respondentov pritom podľa neho uviedlo, že by zvýšilo intenzitu aktivít v oblasti výskumu a vývoja, keby si mohlo uplatniť aspoň polovicu oprávnených nákladov.

Vláda si kladie za cieľ zvýšiť výdavky na výskum a vývoj v ekonomike minimálne na úroveň 1 % HDP do roku 2020. Na splnenie tohto plánu však potrebuje zaangažovanosť súkromných spoločností. Spoločnosti na Slovensku podľa prieskumu uprednostňujú pred daňovými stimulmi skôr priame formy podpory. Ako dôvod najčastejšie uvádzajú nejednoznačný prístup daňových orgánov a nejasnosti pri zadefinovaní aktivít v oblasti výskumu a vývoja.

Súvisiace články

Aktuálne správy