Poslanci dali červenú zmenám pri zamestnávaní dôchodcov

Poslanci do druhého čítania neposunuli ani novelu zákona o sociálnom poistení z dielne Eriky Jurinovej (OĽaNO)

Návrh novely Zákonníka práce z dielne poslancov KDH, podľa ktorého by mohol dostať zamestnanec od svojho zamestnávateľa výpoveď po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, nenašiel u poslancov podporu. Pri utorkovom hlasovaní ho totiž neposunuli ani len do druhého čítania. Navrhované pravidlo by platilo aj pre štátnych zamestnancov, ktorí by mohli dostať výpoveď z rovnakého dôvodu.

„Zamestnávateľ alebo služobný úrad by mal možnosť slobodne sa rozhodnúť, či so svojím zamestnancom alebo štátnym zamestnancom rozviaže pracovný pomer štandardným spôsobom, alebo ho ponechá naďalej v pracovnom pomere,“ uviedli poslanci za KDH Ján Figeľ, Pavol Abrhan a Monika Gibalová.

Opoziční poslanci však nenavrhovali uložiť zamestnancovi alebo Sociálnej poisťovni povinnosť upovedomiť zamestnávateľa o tom, že jeho zamestnanec už má nárok na starobný dôchodok. „O poskytnutí tejto informácie slobodne rozhoduje zamestnanec,“ uvádzali poslanci za KDH. Ako ďalej upozorňovali, ukončenie pracovného pomeru podľa navrhovanej novely pracovného kódexu by nemohlo nastať po dosiahnutí dôchodkového veku, ale až po vzniku nároku na starobný dôchodok. Zamestnanec by tak musel splniť podmienku získania aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia a musel dosiahnuť dôchodkový vek.

Poslanci do druhého čítania neposunuli ani novelu zákona o sociálnom poistení. V nej poslankyňa Erika Jurinová (OĽaNO) navrhovala spätné prepočítanie zvýšenia starobných dôchodkov pre osoby, ktoré do 31. decembra 2003 počas poberania starobného dôchodku boli povinne dôchodkovo poistené. Podľa nej by sa tak odstránil diskriminačný stav, keďže tieto osoby za obdobie povinného poistenia nemajú nárok na zvýšenie starobného dôchodku a odvedené sociálne odvody sa im ani nezapočítali.

Súvisiace články

Aktuálne správy