Týždeň potom…

Úvod uplynulého týždňa kopíroval dianie na finančných trhoch z týždňa predminulého. Analytici tentokrát upierali pozornosť na reakciu finančných trhov na FED-om ohlásené QE Infinity. Prirodzenou reakciou trhov na tlačenie nových peňazí mal byť prudký rast, pondelok však na trhy priniesol najprv silnejšiu vlnu vypredávania, keďže mnohí vypredávali dosiahnuté zisky z predošlej krátkej rally. Aj preto sa takmer všetky globálne akciové indexy mierne prepadli. Možno jediný index, ktorý MAL uzavrieť úvodný deň týždňa v červenom, bol americký Dow Jones Industrial Average. Ten totiž zaznamenal pokles v úvodný obchodný deň týždňa už štrnásty krát za posledných pätnásť týždňov.

V utorok prekvapujúco výpredaje pokračovali, tie však nemali s výberom ziskov už nič spoločné. Investorov opäť mierne zneistilo Španielsko, ktoré sa stále definitívne nerozhodlo, či požiada o zahraničnú finančnú pomoc. Podarilo sa mu síce na trh umiestniť až 4.6 miliardy eur, no rozhodujúca aukcia 10-ročných dlhopisov ešte len príde a výnos sa stále pohybuje nad úrovňou 5.5 percenta.

Rast akciových trhov, hoci len mierny, sme zaznamenali v stredu. Rozhodujúcim ťahúňom bola Bank of Japan, ktorá napodobnila ECB a FED a rozšírila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania o ďalších 10 biliónov jenov. Jen sa na páre s americkým dolárom dostal pod tlakom okamžite a oslabil o -0.51 percenta. Odvahu investorom dodal aj zverejnený údaj o predaji už existujúcich domov zo Spojených štátov. Ten vzrástol medzimesačne o skvelých 7.83 percenta, čo bol najvýraznejší nárast od mája 2010. Na miernu nervozitu reagoval aj španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý sa osobne zaviazal k zníženiu deficitu jeho krajiny.

Ten, kto čakal, že v závere týždňa si budú finančné trhy užívať ďalšiu rally, sa zmýlil. Trhy najprv schladil PMI výsledok z Číny, keďže 47.8 bodu je ďaleko od čísiel, na ktoré sme boli zvyknutí. Následne pokles zaznamenali aj európske PMI služieb, ktoré vyšli len na úrovni 46 bodov. Bodku za nevydareným štvrtkom dali opäť horšie dáta z amerického trhu práce, keď o dávku v nezamestnanosti požiadalo až 382 tisíc nezamestnaných. Zdá sa tak, že QE 3 bude FED musieť udržiavať nejaký ten mesiac spustené, ak chce znížiť nezamestnanosť na prijateľnú úroveň zatiaľ okolo 5.5 percenta.

V piatok sa dostal na trh konečne aj nový iPhone 5 od spoločnosti Apple, pričom jej akcie sa dostali už nad úroveň 700 dolárov.

V uplynulých piatich dňoch nás zaujali akcie francúzskej spoločnosti Total. Tie klesli o -2.49 percenta, keďže sa zdá, že manažment firmy míňa príliš veľa prostriedkov na realizáciu nezaujímavých projektov v Keni, či Guajane. Rovnako našu pozornosť pritiahla rakúska spoločnosť Strabag, ktorej akcie vzrástli o  +6.47 percenta napriek tomu, že banka HSBC odporúča investorom sa týchto akcií zbaviť. Strabag sa však bude podieľať na projekte v Hamburgu za 300 miliónov eur, ktorý by mohol výrazne zlepšiť jej hospodárske výsledky.

V tomto týždni nás čaká prejav prezidenta ECB Draghiho, z USA príde údaj o predaji nových domov a o spotrebiteľskej dôvere podľa Conference Board a dočkáme sa tiež medzikvartálnej zmeny rastu HDP, ktorý analytici odhadujú na úrovni 1.9 percenta.

Súvisiace články

Aktuálne správy