Španielsky premiér M. Rajoy prvý raz verejne podporil eurobondy

Madrid/Brusel 5. júna (TASR) – Finančná kríza v Španielsku sa prehlbuje. Vláda stráca prístup na kapitálové trhy. Premiér Mariano Rajoy dokonca prvý raz verejne podporil zavedenie spoločných európskych dlhopisov, takzvaných eurobondov.
Zo Španielska naďalej prichádzajú zlé správy. "Dvere na trhy nemáme v tejto chvíli otvorené," uviedol španielsky minister financií Cristóbal Montoro vzhľadom na vysoké úročenie španielskych dlhopisov. Výnos 10-ročných španielskych vládnych dlhopisov sa zvýšil na 6,43 % a riziková prirážka na 525 bázických bodov z 520 bodov v pondelok (4. 6.).
Premiér Mariano Rajoy dnes podporil zavedenie eurobondov. Doteraz sa k tejto téme nikdy jednoznačne nevyjadroval. Nechcel sa totiž v spore, ktorý v otázke eurobondov panuje medzi Parížom a Berlínom, jasne postaviť na stranu Francúzska. Francúzsky prezident François Hollande podporuje čo najrýchlejšie zavedenie spoločných dlhopisov. Naopak, nemecká kancelárka Angela Merkelová je zásadne proti.
Rajoy vyzval európskych lídrov, aby smerovali k väčšej fiškálnej jednote. Tento krok by mal umožniť bankám, ktoré sa ocitnú v problémoch, aby požiadali o priamu pomoc z európskych stabilizačných fondov. Rajoy vo svojom vystúpení v španielskom senáte uviedol, že "Európa musí podporiť tých, ktorí sú v ťažkostiach".
"Potrebujeme fiškálnu integráciu s fiškálnym orgánom a bankovú integráciu, bankovú úniu s eurobondmi, bankovým dohľadom a európskym fondom poistenia vkladov," povedal Rajoy. "Španielsko má problém s likviditou, financovaním a únosnosťou dlhovej záťaže," priznal španielsky premiér. Od EÚ predovšetkým požaduje, aby jasne deklarovala, ktorým smerom sa vydá, čo by malo dať krajinám v dlhových problémoch väčšiu istotu.
Európski lídri sa stretnú na summite koncom júna, kde budú rokovať o dlhovej kríze eurozóny. Očakáva sa, že Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB) predložia opatrenia smerujúce k vytvoreniu bankovej únie.
Minulý týždeň vzrástlo úročenie 10-ročných španielskych dlhopisov až na 6,7 %. Dlhodobo je úročenie dlhopisov v blízkosti 7 % neudržateľné. Podobný vývoj bol aj v krajinách, ktoré dostali finančnú pomoc, ako sú Grécko, Portugalsko a Írsko. Montoro podobný záchranný balík pre Španielsko vylúčil vzhľadom na veľkosť ekonomiky. Od Európy však požaduje pomoc pri rekapitalizácii španielskych bánk.

Súvisiace články

Aktuálne správy