Odborári kritizujú zvyšovanie penzií o rovnakú sumu

KOZ považuje navrhnutý spôsob valorizácie dôchodkov o rovnakú pevnú sumu za nesystémový, keďže spôsobuje nivelizáciu dôchodkových dávok pre dôchodcov, ktorí na základe svojich vyšších alebo nižších poistných odvodov dostali primerané dôchodky

Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) zásadne nesúhlasí s tým, aby sa v budúcom roku všetky dôchodky zvyšovali o rovnakú pevnú sumu. Odborári to uviedli ako zásadnú pripomienku k návrhu novely zákona o sociálnom poistení. „KOZ považuje navrhnutý spôsob valorizácie dôchodkov za nesystémový, nakoľko spôsobuje nivelizáciu dôchodkových dávok pre dôchodcov, ktorí na základe svojich vyšších alebo nižších poistných odvodov dostali primerané dôchodky,“ odkázali odborári rezortu práce a sociálnych vecí. Keďže dôchodkový systém na Slovensku podľa KOZ pri stanovení dôchodkovej dávky nerozlišuje medzi dávkou na úrovni sociálneho zabezpečenia na prežitie a dávkou vyjadrujúcou zásluhu na základe odvedených príspevkov poistenca, nemal by popierať zásluhovosť ani pri valorizácii dôchodkových dávok.

„Rozdiely vo výške dôchodkových dávok nie sú neodôvodnené, naopak, vyjadrujú rozdiely vo výške zaplateného poistného,“ upozorňujú odborári. Za neodôvodnené považuje KOZ stieranie rozdielov medzi dôchodkovými dávkami navrhnutým spôsobom valorizácie o rovnakú pevnú sumu. „Navrhnutá novelizácia zákona zvýši dôchodkové dávky bez skúmania, prečo má poberateľ taký nízky dôchodok a dôvodom môže byť skutočnosť, že celé poistné obdobie pracoval dôchodca iba na čiastočný úväzok, alebo mu vznikol nárok na dôchodok po 10 alebo 15 rokoch poistenia a samozrejme, že takýto dôchodok je nižší ako u poistencov, ktorí platili poistné 40 aj viac rokov,“ tvrdí KOZ.

Od 1. januára budúceho roka sa budú dôchodky zvyšovať o pevnú sumu. Tá sa určí percentom priemernej sumy jednotlivých dôchodkov, pričom percento bude vychádzať z priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a medziročného rastu priemernej mzdy na Slovensku. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Všetci poberatelia starobných a predčasných starobných dôchodkov by si mali od januára podľa odhadov rezortu práce prilepšiť o 8,74 eura, invalidným penzistom s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť do 70 % by sa malo pridať 4,69 eura, invalidným dôchodcom s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70 % by sa mala penzia zvýšiť o 8,28 eura, poberatelia sólo vdovského a vdoveckého dôchodku by mali dostať 3,54 eura, sólo sirotského dôchodku sumu 3,23 eura a poberateľom starobného dôchodku v súbehu s vdovským, resp. vdoveckým dôchodkom by mal štát pridať 12,28 eura. Presné sumy budú závisieť od výšky priemerných dôchodkov k 30. júnu tohto roka, ako aj od medziročného rastu spotrebiteľských cien a priemernej mzdy na Slovensku za prvý polrok tohto roka.

Ako uvádza rezort sociálnych vecí, do predkladaného návrhu nie je zapracovaný spôsob valorizácie v roku 2014 a v nasledujúcich rokoch. Ak chce totiž ministerstvo zmeniť systém zvyšovania dôchodkov už od 1. januára 2013, musí byť príslušná novela zákona účinná najneskôr do 30. októbra tohto roka. „Do 31. októbra je totiž podľa súčasne platnej legislatívy potrebné vydať opatrenie, ktorým sa ustanovuje percento zvýšenia dôchodkov,“ argumentuje ministerstvo.

Ďalšia novela zákona o sociálnom poistení by mala podľa rezortu obsahovať nový spôsob valorizácie dôchodkov, ktorý bude závislý výlučne od priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. „V prechodnom období bude valorizácia závisieť od priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy s tým, že postupne, každým rokom, bude klesať váha medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy a zodpovedajúco tomu bude narastať váha priemerného medziročné rastu spotrebiteľských cien,“ uviedlo ministerstvo.

Dôchodky chcela zvyšovať o pevnú sumu už bývalá vláda Ivety Radičovej, a to v rokoch 2013 až 2016. Tá mala závisieť od dôchodcovskej inflácie a priemerného starobného dôchodku. Od roku 2017 sa mali penzie upravovať smerom nahor podľa dôchodcovskej inflácie, teda percentuálne. Tento zámer však nakoniec bývalá vládna koalícia pre pád vlády nestihla schváliť. V súčasnosti sa dôchodky upravujú o percento, ktoré vzniká spriemerovaním medziročného rastu priemernej mzdy a medziročnej inflácie za prvý polrok predchádzajúceho roka.

Súvisiace články

Aktuálne správy