Slovensko si v hodnotení konkurencieschopnosti polepšilo

Slovensko zaznamenalo v aktuálnej Svetovej ročenke konkurencieschopnosti 2012 umiestnenie na 47. priečke, čo je v porovnaní s vlaňajškom zlepšenie o jednu priečku.

Správa „EKONOMIKA: Slovensko si v hodnotení konkurencieschopnosti polepšilo“ rozšírená o vyjadrenia ministra financií Petra Kažimíra v piatom odseku

BRATISLAVA 30. mája (SITA) – Postavenie Slovenska v celosvetovom rebríčku konkurencieschopnosti sa mierne zlepšilo. Slovensko zaznamenalo v aktuálnej Svetovej ročenke konkurencieschopnosti 2012 umiestnenie na 47. priečke spomedzi 57 hodnotených krajín. Postavenie Slovenska sa tak oproti vlaňajšku zlepšilo o jednu priečku, pričom v roku 2011 si pohoršilo až o 16 priečok. „Sme v rebríčku vyššie, ale je to výsledkom toho, že iné krajiny si pohoršili. Nám sa ušlo o jednu priečku lepšie miesto,“ uviedol vo stredu na tlačovej besede projektový manažér Nadácie F. A. Hayeka Martin Kapko.

Pozíciu svetového lídra konkurencieschopnosti si upevnil Hongkong. Druhú priečku v aktuálnom rebríčku obsadili Spojené štáty americké a tretiu získalo Švajčiarsko. V porovnaní s najbližšími susedmi pritom Slovensko v rebríčku zaostáva. Česká republika totiž obsadila 33. priečku, Poľsko skončilo na 34. pozícii a Maďarsko sa umiestnilo na 45. priečke. V priemere sa však konkurencieschopnosť všetkých hodnotených krajín podľa aktuálnych výsledkov znížila o 3,5 %.

Najväčšími výzvami pre rast slovenskej konkurencieschopnosti sú podľa Svetovej ročenky konkurencieschopnosti 2012 najmä pokračovanie v reforme justície a eliminácii korupcie, či zredukovanie deficitu verejných financií. Rovnako sú pre Slovensko dôležité reformy v oblasti sociálneho systému, zdravotníctva či verejných výdavkov. Krajina by sa taktiež mala podľa zverejnenej štúdie zamerať aj na zladenie vzdelávania s potrebami trhu práce či zvýšenie flexibility práce.

Riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc je však v súvislosti s ďalším vývojom schopnosti Slovenska konkurovať ostatným krajinám pesimista, a to aj pre pripravované opatrenia vlády Roberta Fica. „Vzhľadom na to, že vláda už predstavila nejaké svoje plány v oblasti fiškálnej konsolidácie a teda preniesť toto bremeno primárne na príjmovú stránku rozpočtu, tak osobne si myslím, že tiež to môže mať negatívny dopad na konkurencieschopnosť Slovenskej republiky,“ konštatuje Pošvanc. Konkrétne umiestnenie Slovenska v budúcoročnom rebríčku však podľa jeho slov bude záležať aj od vývoja v ostatných krajinách.

Rezort financií má podľa slov ministra Petra Kažimíra zámer spolu s ministerstvom hospodárstva analyzovať, v ktorých oblastiach Slovensko z hľadiska konkurencieschopnosti zaostáva. Vláda sa pritom podľa Kažimíra vie sústrediť na opatrenia, ktoré si nevyžadujú vysoké výdavky a vedia posunúť Slovensko v hodnotení na lepšie pozície. Minister financií v reakcii na aktuálne hodnotenie slovenskej konkurencieschopnosti zároveň pripustil, že ak hodnotenie vychádza zo subjektívnych pocitov manažérov, nebude napríklad pozitívne prijatá snaha zvýšiť priame dane. „Všetko čo robíme, robíme preto, aby sme si plnili záväzky z našej účasti v eurozóne,“ vyhlásil Kažimír s tým, že vláda chce taktiež dodržať záväzky v oblasti konsolidácie verejných financií.

Svetovú ročenku konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2012 zverejnil švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu v spolupráci s Nadáciou F. A. Hayeka. Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 327 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach, a to ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra. Dáta pre porovnanie krajín sú prevažne získané z minuloročných štatistík, pričom do hodnotenia boli započítané aj názory z tohtoročného prieskumu medzi viac ako 4 460 svetovými topmanažérmi.

Súvisiace články

Aktuálne správy