Zástupcovia krajín Európskej únie sa zhodli na konečnom znení aktu o umelej inteligencii

Zástupcovia členských štátov EÚ sa v piatok zhodli na konečnom kompromisnom znení aktu o umelej inteligencii. Oznámilo to belgické predsedníctvo. Piatkový odsúhlasený postoj je už definitívny, akt ale musí ešte formálne schváliť Európsky parlament, stane sa tak pravdepodobne v apríli.

Vyjednávači Európskeho parlamentu a členských krajín EÚ dosiahli dohodu na podobne únijných pravidlách vlani na začiatku decembra po mnohohodinových rokovaniach. Teraz bolo na členských štátoch únie, aby vtedy dohodnutý text finálne potvrdili. Výhrady mala do poslednej chvíle Francúzsko, nakoniec v piatok ale vec rovnako podporila.

„Akt o umelej inteligencii je míľnikom, ide o prvé pravidlá pre umelú inteligenciu na svete,“ uviedlo belgické predsedníctvo vo vyhlásení s tým, že cieľom normy je zabezpečiť, aby bolo používanie umelej inteligencie bezpečné a v súlade so základnými právami EÚ.

Akt spočíva v klasifikácii technológií podľa spôsobu využitia a zavedenia rôznych úrovní obmedzení podľa toho, aké riziká so sebou nesú. Niektoré systémy chce EÚ úplne zakázať, ďalšie nástroje ako algoritmy na rozpoznávanie tvárí by zase podliehali silnej regulácii.

Rokovania medzi zástupcami únijných inštitúcií neboli jednoduché

Francúzsko, spolu s Nemeckom a Rakúskom, sa v posledných týždňoch usilovalo o to, aby bolo rokovanie o prelomových pravidlách znovu otvorené. Podľa všetkého sa ale všetkým trom krajinám podarilo získať určité ústupky a s textom nakoniec súhlasili, napísal bruselský server Politico. Ani predchádzajúce rokovania medzi zástupcami únijných inštitúcií neboli jednoduché, postoje Európskeho parlamentu a členských štátov sa totiž pôvodne dosť líšili.

Teraz je na právnikoch a lingvistoch, aby text takzvane vyčistili. Potom budú o akte hlasovať v príslušnom parlamentnom výbore, pravdepodobne 13. februára a nasledovať bude schválenie aj na plenárnom zasadnutí EP pravdepodobne v apríli.

Viac o téme: bezpečnosť , Európska únia EÚ , Európsky parlament EP , pravidlá , technológie , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy