Slovensko sa chystá na ďalšie vesmírne dobrodružstvá: Čakajú nás lety pod vlastnou vlajkou?

, Redakcia

Vesmírne technológie, dáta a služby sa stali nevyhnutnou súčasťou každodenného života a zohrávajú zásadnú úlohu pri ochrane mnohých strategických záujmov. Mimo nového trendu budúcnosti nechce zostať ani Slovensko a pripravuje potrebnú legislatívu pre vykonávanie vesmírnych aktivít. Zatiaľ boli pod slovenskou vlajkou do vesmíru vypustené iba tri objekty, ale uvedený stav je z dlhodobého hľadiska podľa ministerstva dopravy neudržateľný.

Pokračovanie článku:

Vesmírne aktivity na Slovensku sa zintenzívnili v roku 2017, keď sme vypustili prvú slovenskú družicu skCUBE. Podľa ministerstva informatizácie obiehala okolo Zeme vo vzdialenosti viac ako 500 kilometrov rýchlosťou 7,8 km/s. Stali sme sa tak 78. krajinou, ktorá vlastnými silami postavila a vypustila do vesmíru vlastnú družicu.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich ďalších kvízov na tejto stránke!

Následne sa v marci 2021 z obežnej dráhy Zeme prvýkrát prihlásila aj druhá slovenská družica GRBAlpha. Ako informovala Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach, išlo o technologický prekurzor misie CAMELOT, ktorej jedným z cieľov bolo otestovať detektor gama zábleskov.

Ďalšiu stopu vo vesmíre zanechalo Slovensko v minulom roku. V novembri 2023 vyletela do vesmíru nosná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Na palube mala desiatky satelitov vrátane 3. slovenskej družice pomenovanej Veronika. Ako informoval web zive.sk, CubeSat kategórie 1U, teda nanosatelit v tvare kocky s hranou dlhou 10 centimetrov, si pripísal niekoľko prvenstiev. Išlo o prvý ružový satelit na orbite, prvý „rodinný“ slovenský satelit a zároveň to bola prvá slovenská družica, ktorú do kozmu poslal Elon Musk.

Predošlá strana

Viac o téme: družica , ekonomika , konkurencieschopnosť , legislatíva , Ministerstvo dopravy SR MD , Organizácia spojených národov OSN , vesmír

Súvisiace články

Aktuálne správy