Pred 40 rokmi predstavil Američan Cohen prvý počítačový vírus

Autorstvo pojmu počítačový vírus je pripisované Američanovi Fredovi Cohenovi, ktorý sa ako jeden z prvých začal škodlivými kódmi a obranou proti nim zaoberať. Tento americký študent predstavil prvý počítačový vírus 10. novembra 1983 na seminári o počítačovej bezpečnosti.

Prvé programy obťažujúce užívateľov počítačov vznikli už v prvej polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia, pričom neblahé prvenstvo býva pripisované programu Creeper. Významný míľnik v histórii škodlivých kódov potom predstavoval program Elk Cloner, ktorý roku 1982 vo väčšej miere napadol počítače Apple II.

Doktorand na Juhokalifornskej univerzite Fred Cohen v rámci seminára o počítačovej bezpečnosti napísal pre operačný systém Unix program, ktorý sa správal podobne ako skutočný biologický parazit. Z prvotného hostiteľa, ktorým bol program pre grafické zobrazenie štruktúry adresárov, sa Cohenov vírus kopíroval do ďalších programov a postupne získaval prístupové práva k jednotlivým častiam počítačového systému.

Pätica praktických pokusov, ktoré Cohen vykonal 10. novembra 1983, preukázala, že softvér sa má k svetu. Rýchlosť s akou pracoval prekvapila aj samotného tvorcu. Nadvládu nad počítačmi získal vírus najneskôr do hodiny od spustenia, pričom rekord bol necelých päť minút. Na Cohenovu obranu treba povedať, že išlo o riadený experiment, ktorý navyše nespôsobil žiadne škody. Pokus však okrem radu užitočných informácií Cohenovi vyniesol aj zákaz ďalších experimentov od konsternovaného správcu systému.

Cohenovi je často pripisované aj autorstvo samotného pojmu počítačový vírus

Svoje poznatky Cohen zhrnul do práce Počítačové vírusy: teória a experimenty, ktorá obsahovala podľa všetkého prvú definíciu vírusu ako programu, ktorý dokáže modifikovať iné programy tak, aby obsahovali jeho kópiu. Hoci Cohenovi je často pripisované aj autorstvo samotného pojmu počítačový vírus, on sám za otca tohto termínu označil profesora Leonarda Adlemana, odborníka na bezpečnosť počítačov.

Cohen následne zasvätil svoju profesionálnu dráhu výskumu vírusov, a čo je nemenej dôležité, možnostiam obrany proti nim. Práca „krotiteľa vírusov“ ho však neskôr priviedla ku skeptickému záveru, že stopercentná ochrana proti škodlivému softvéru neexistuje.

Viac o téme: kybernetická bezpečnosť , počítače , počítačové vírusy , programovanie , softvér

Súvisiace články

Aktuálne správy