Najvyšší súd Európskej únie by mal Googlu potvrdiť pokutu 2,42 miliardy eur, navrhla advokátka

Najvyšší súd Európskej únie by mal potvrdiť rekordnú pokutu 2,42 miliardy eur (60 miliárd korún), ktorú vymeral internetovej spoločnosti Google za porušenie protimonopolných pravidiel. Dnes to navrhla generálna advokátka Súdneho dvora Európskej únie Juliane Kokottová. Európska komisia (EK) dala firme pokutu v roku 2017 za to, že využívala vlastnú službu na porovnávanie cien na získanie nekalej výhody proti menším európskym konkurentom. Spoločnosť sa voči pokute odvolala.

Podľa zistení EK, ktorá súd potvrdil, Google prezentoval výsledky vyhľadávania zo svojej služby porovnávania nákupov na stránke hore a za pomoci atraktívneho obrázku a textových informácií. Výsledky vyhľadávania konkurenčných porovnávacích nákupných služieb sa na tejto stránke zobrazovali iba dole ako modrý odkaz. V dôsledku toho užívatelia častejšie klikali na odkazy na služby porovnávacích nákupov spoločnosti Google ako na výsledky jej konkurentov.

Google od EK za posledných desať rokov dostal za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže už tri pokuty. Celková výška vymeraných sankcií presiahla osem miliárd eur.

Viac o téme: , Európska komisia EK , Európska únia EÚ , Google , pokuta , súd

Súvisiace články

Aktuálne správy