Najjednoduchší zárobok na svete? Obľúbená streamovacia služba vyvracia fámy o údajnej diere v systéme

Nie je to tak dávno, čo sa internetom začala šíriť správa o prefíkanom triku na hudobno-streamovacej platforme Spotify. Podľa viacerých zdrojov je možné zarobiť nemalé peniaze počúvaním vlastnej 30-sekundovej nahrávky pod podmienkou, že by bola spúšťaná dookola po celý mesiac. Najnovšie si však zakladateľ a CEO spoločnosti robí z tohto tvrdenia srandu.

Finanční analytici najväčšej americkej banky JP Morgan nedávno vypočítali, že pomocou tohto „30- sekundového triku“ je možné privyrobiť si až 1200 dolárov mesačne. Internetom sa tak začala šíriť búrlivá diskusia, či je naozaj možné systém licenčných poplatkov platformy takýmto spôsobom zmanipulovať, informuje portál cnn.com.

Prostredníctvom sociálnej siete X (bývalý Twitter) k tejto téme vyjadril aj samotný zakladateľ a generálny riaditeľ Spotify Daniel Ek. A vyzeralo to, že sa príjemne pobavil. „Ak by to bola naozaj pravda, môj vlastný playlist by bol dookola Danielov 30-sekundový jam,“ napísal Ek. „Ale vážne, takto náš systém licenčných poplatkov nefunguje,“ dopĺňa CEO hudobno-streamovacej platformy.

Podľa portálu Financial Times takéto umelé streamovanie dokonca bráni rozmachu hudobného priemyslu a z analýzy JP Morgan vyplýva, že tieto falošné prehratia môžu tvoriť až 10 percent všetkých streamov. Švédky denník Svenska Dagbladet dokonca napísal, že zločinecké organizácie sa snažia využívať streamovaciu platformu ako aj jej systém licenčných poplatkov na pranie špinavých peňazí.

Ako je to naozaj?

Ako však uvádza webová stránka populárnej platformy, Spotify má dve úrovne licenčných poplatkov a aj napriek tomu, že umelci sú skutočne vyplácaní raz mesačne, výplatné pásky sa môžu výrazne líšiť. Spoločnosť sa tak snaží zmiesť zo stola myšlienku, podľa ktorej sú všetci umelci vyplácaní jednotnou sadzbou a závisí iba od počtu streamov a prehratí.

„Platby licenčných poplatkov, ktoré umelci dostávajú, sa môžu líšiť v závislosti od rozdielov v tom, ako je ich hudba streamovaná, alebo podľa dohôd, ktoré majú s vydavateľstvami alebo distribútormi,“ píše sa na webovej stránke Spotify.

Spoločnosť založená vo Švédsku však okrem úsmevných problémov musí riešiť aj iné, závažnejšie komplikácie. Konkurenčné spoločnosti Universal Music Group a Deezer totiž iba nedávno oznámili, že spoločne spustia nový, pre umelcov výhodnejší systém honorárov. Ten by mal umelcom priniesť vyššie zisky pokiaľ sa užívatelia platforiem rozhodnú aktívne počúvať práve ich hudbu. Je tak možné, že Spotify, ako aj jeho hlavný konkurent Apple Music, budú musieť upraviť svoje vlastné modely odmeňovania.

Viac o téme: honorár , licenčné poplatky , Spotify , streamovacie platformy , Twitter , umelci , výplatná páska

Súvisiace články

Aktuálne správy