Koniec krátkej eufórie? Trumpova mediálna firma zverejnila výsledky, akcie prudko klesli!

, ČTK/red

Len minulý týždeň sa akcie mediálnej spoločnosti amerického exprezidenta Donalda Trumpa začali verejne obchodovať na burze. Po prvotnej eufórii a výraznom náraste ich hodnoty však prichádza rýchle vytriezvenie. Výsledky firmy, ktorá je vlastníkom Trumpovej sociálnej siete Truth Social, totiž neveštia nič dobré.

Spoločnosť Trump Media & Technology Group (TMTG), ktorej súčasťou je sociálna sieť Truth Social, vykázala za minulý rok čistú stratu 58,2 milióna dolárov. Firma, ktorej väčšinovým vlastníkom je bývalý americký prezident Donald Trump, to dnes oznámila v správe pre burzových regulátorov. Jej akcie následne prudko oslabili.

Tržby spoločnosti TMTG vlani predstavovali iba 4,1 milióna dolárov. Zvýšili sa však z 1,5 milióna dolárov v roku 2022. Firma predvlani vykázala čistý zisk 50,5 milióna dolárov, vďačila zaň však mimoriadnym daňovým príjmom, napísala agentúra DPA. Dnešné údaje podľa agentúry DPA ukazujú, že sociálna sieť Truth Social má naďalej problémy pri tvorbe tržieb z reklamy.

Investovali by ste do mediálnej spoločnosti Donalda Trumpa?

V správe pre regulátorov firma TMTG tiež vyjadrila pochybnosti o tom, či bude mať vzhľadom na vysoké prevádzkové straty dostatok peňazí na plnenie svojich finančných záväzkov. Podľa agentúry DPA je to však v Spojených štátoch obvyklé varovanie pre investorov, po ktorom nemusí nevyhnutne nasledovať platobná neschopnosť.

Väčšinu akcií vlastní samotný Trump

TMTG vstúpila na burzu minulý týždeň, a to prostredníctvom fúzie s verejne obchodovanou firmou Digital World Acquisition. Trump v spoločnosti TMTG podľa dnešnej správy vlastní podiel zhruba 57 percent. Vzťahuje sa naň však zákaz predaja akcií TMTG počas šiestich mesiacov od ich vstupu na burzu.

S akciami TMTG sa na burze začalo obchodovať minulý utorok, keď ich cena v jednej chvíli vykazovala nárast takmer 60 percent a blížila sa k 80 dolárom za kus. Neskôr však akcie oslabili. V pondelok krátko po 20.00 h SELČ sa predávali za zhruba 47 dolárov a oproti piatkovému záveru tak strácali asi 24 percent. Nachádzali sa tak pod svojou emisnou cenou 49,95 dolára za kus.

Viac o téme: akcie , Donald Trump , hospodárske výsledky , investovanie , Spojené štáty americké USA , Trump Media & Technology Group (TMTG)

Súvisiace články

Aktuálne správy