Google rozširuje funkcie svojho modelu AI: Bude napríklad overovať svoje odpovede

Americká internetová spoločnosť Google rozšírila funkcie svojho modelu umelej inteligencie (AI) Bard. Oznámila to dnes na svojom blogu. Bard bude napríklad po faktickej stránke overovať svoje odpovede či analyzovať osobné údaje užívateľa. Google sa snaží zmierniť náskok populárneho nástroja ChatGPT spoločnosti OpenAI, ktorú podporuje Microsoft.

Uvedenie chatbota ChatGPT vlani v novembri spustilo medzi technologickými firmami súťaž o to, ktorá k svojim službám generatívnej umelej inteligencie pritiahne viac užívateľov. ChatGPT bol v tom čase najrýchlejšie rastúcou spotrebiteľskou aplikáciou vôbec a teraz patrí medzi 30 najnavštevovanejších webových stránok na svete.

Službe Bard sa takýto raketový štart nepodaril. V auguste jej web navštívilo 183 miliónov užívateľov, čo v porovnaní s chatbotom ChatGPT predstavuje 13 percent, uvádza analytická spoločnosť Similarweb.

Google spolupracuje s externými spoločnosťam

Aj preto zaviedla internetová firma rozšírenie Bard Extensions, ktorá záujemcom umožňujú okrem iného importovať dáta z iných produktov Google, napríklad dátum nejakej udalosti z e-mailu. Bard taktiež nanovo dokáže zhrnúť dokumenty, ktoré má užívateľ na úložisku Google Drive. Google spolupracuje s externými spoločnosťami, aby Bard v budúcnosti mohol zapojiť aj ich aplikácie.

prvý zákon o systémoch umelej inteligencii môže byť realitou
Prvý zákon o systémoch umelej inteligencie môže byť realitou. Foto: SITA/AP

Ďalšia nová funkcia služby Bard sa snaží zmierniť nepríjemný problém generatívnej umelej inteligencie: nepresné odpovede, ktoré sa v tejto brandži označujú ako halucinácie. Užívatelia Barda budú môcť zistiť, ktoré časti odpovedí sa líšia od výsledkov vyhľadávania Google a ktoré im zodpovedajú. Tretia nová funkcia umožňuje užívateľom prizvať do konverzácií s Bardom ďalšie osoby.

Viac o téme: AI, ChatGPT, Google, Microsoft, OpenAI, umelá inteligencia

Súvisiace články

Aktuálne správy