Rekonštrukcia Obchodného domu Máj v Prahe bude hotová v máji, stavbári inštalujú eskalátory

Rekonštrukcia Obchodného domu Máj by mala byť hotová v máji budúceho roka, stavbári v objekte teraz okrem iného inštalujú eskalátory a osadia okenné tabule. Novinárom to v utorok povedal architekt projektu Milan Mlada. Rekonštrukciu robí stavebná spoločnosť Metrostav, vyjsť má na približne štyri miliardy korún. Nový obchodný dom ponúkne okrem obchodov aj galériu, zábavný priestor či kaviareň s vyhliadkou.

Rekonštrukcia obchodného domu podľa Mladu postupuje podľa plánu a bez väčších komplikácií. Úprava interiérov bude podľa Mladu veľmi atypická s originálnymi prvkami. „Teraz čakáme na údaje ohľadom inštalácie atypických nábytkových prvkov tak, aby sme stíhali ten májový termín,“ povedal.

Obchodný dom má podľa Mlady vybrané aj obchody, ktoré v priestoroch budú. Ľudia sa môžu tešiť napríklad na Tesco supermarket, lekárne, drogérie, kaviarne, obchod s kozmetikou alebo aj na zmrzlinu či predajňu vína. Tretie a štvrté podlažie ponúkne multifunkčný zábavný priestor so zameraním na deti staršie ako dvanásť rokov, piate podlažie bude venované predovšetkým rodičom s malými deťmi a šieste podlažie bude slúžiť okrem iného školám a škôlkam a bude sa venovať histórii Prahy.

Teraz stavbári inštalujú eskalátory, ich umiestnenie potrvá zhruba tri týždne. „Vzhľadom na historickú hodnotu budovy je pozícia eskalátorov zachovaná. Iba do priestoru predajne Tesca teraz povedú dva eskalátory namiesto pôvodného strmého schodiska,“ uviedol Mlada.

Finálny koncept rekonštrukcie v plnej miere zachováva pôvodný vzhľad obchodného domu, ktorý je kultúrnou pamiatkou, a to vrátane vykonania replík fasád alebo ich farebnosti. Obchodný dom na rohu Spálenej a Národnej vznikol na mieste novogotického Šlikovho paláca podľa návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniša z libereckého ateliéru SIAL, ktorý v roku 1968 založil autor eštedského vysielača Karel Hubáček. Máj sa zákazníkom otvoril 21. apríla 1975. V roku 2006 vyhlásilo ministerstvo kultúry dom kultúrnou pamiatkou.

Viac o téme: budovy , Česko Česká republika ČR , historické budovy , obchodné domy , Praha , rekonštrukcie

Súvisiace články

Aktuálne správy