Realitná kancelária predáva za 200 miliónov korún romantický zámok Žinkovy v Plzenskom kraji

Realitná kancelária predáva za 200 miliónov českých korún romantický zámok Žinkovy, kultúrnu pamiatku na juhu Plzenského kraja. Ide o jeden z najväčších zámkov v osobnom vlastníctve v ČR. Rekreačne zamerané mestečko by privítalo, keby sa areál s rozľahlým parkom otvoril verejnosti. ČTK to povedal starosta obce s 850 obyvateľmi Josef Karhan (Žinkovské SNK).

Pamiatku ponúka na webe nadnárodná realitná sieť Christie ‚s, ktorej partnerom v ČR je realitná kancelária Sloboda & Williams. „Zámok sa predáva už asi štyri roky, je to nejako zakliate. Pôvodná predajná cena sa výrazne znížila na súčasných 200 miliónov,“ uviedol starosta. Podľa neho je od roku 2007 vlastníkom firma Crown Estates, ktorej americký vlastník podniká v informačných technológiách. „Zvonku je opravený komplet, sú hotové terénne úpravy okolo pamiatky a z polovice je to podľa našich informácií opravené aj zvnútra,“ povedal.

Podľa starostu je zámok medzi Čechmi i Slovákmi známy, za minulého režimu tam jazdili odborárski rekreanti. „Keď niekam prídem a poviem, že som zo Žinkov, tak ho tam miestni poznajú,“ povedal Karhan. Verejnosť do zámku ani parku už roky nemôže, predtým tam boli prehliadky pár dní v roku. Ešte vlani fungovala kaviareň pred vchodom, kam veľa jazdili turisti a cyklisti, ale tento rok je zatvorená. „Zámok je zakonzervovaný, pripravený na predaj. Majiteľ nás nekontaktuje, komunikujeme akurát s pani z realitnej kancelárie Sloboda & Williams,“ povedal starosta.

História pamiatky siaha do dvanásteho storočia

Ľudia teraz môžu areál obísť spredu okolo rybníka, ale nesmú do oploteného parku. Páčilo by sa im, keby do zámku a parku mohli. „Pomohlo by to turistickému ruchu, oživilo by to región. Otvorenie by prinieslo aj prácu pre našich ľudí,“ povedal Karhan. Krčma na námestí je od covidu zatvorená, nanovo sa otvorilo na hrádzi malé Moto Cafe, kde majú zmrzlinu a pivo.

História pamiatky siaha do 12. storočia, keď tam bola vodná tvrdza. Ranobarokový zámok vznikol v druhej polovici 17. storočia, v roku 1897 bol prestavaný viedenskými architektmi do pseudorenesančnej podoby. Vlastnili ho osobnosti napríklad z rodov Lobkowiczovcov, Harrachov a Škodov. Od roku 1950 slúžil ako stredisko ROH, od roku 1963 je kultúrnou pamiatkou. Areál s obytnou plochou 12 000 m2 a 19-hektárovým udržiavaným lesoparkom tvorí podľa realitnej kancelárie okrem hlavnej zámockej budovy zrekonštruovaný administratívny objekt s reštauráciou a kuchyňou, konferenčné miestnosti, kancelárske priestory, štyri byty, čiastočne renovovaná hospodárska budova a 12 bungalovov. Od roku 1989 zámok vystriedal niekoľko majiteľov a chátral. V rokoch 1993 až 2007 bol úplne zatvorený. Vedľa areálu sú dva veľké rybníky.

Viac o téme: Česká republika , nehnuteľnosti , pamiatky , predaj , realitný trh

Súvisiace články

Aktuálne správy