Prezidentka Čaputová podpísala novelu stavebného zákona

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala vo štvrtok (29. 2.) novelu zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon). Novelu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR 13. februára a posunuli tak účinnosť zákona o výstavbe o jeden rok, teda do apríla 2025. O podpísaní zákona v piatok informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Odklad účinnosti nových stavebných predpisov a podpis zákona bol nevyhnutným krokom, keďže v prípade účinnosti nových predpisov by reálne hrozil kolaps celého systému stavebného konania z dôvodu nepripravenosti nového systému. Upozorňovala na to aplikačná prax a najmä samosprávy, ktoré by týmto boli najdotknutejšie,“ uviedol Strižinec.

Zákon o výstavbe mal pôvodne nadobudnúť účinnosť od 1. apríla 2024. Poslanci NR SR však rozhodli o posunutí účinnosti tohto zákona o rok, dôvodom bola podľa ministerstva dopravy nepripravenosť na spustenie povoľovacích procesov podľa novej legislatívy o výstavbe.

Výhrady k ustanoveniam zákona

Za opodstatnené považuje prezidentka aj výhrady k ustanoveniam zákona, ktoré sa týkajú vypustenia záväznosti dokumentácie ochrany prírody a krajiny v procese prípravy územného plánu, na ktoré poukazovali niektoré environmentálne mimovládne organizácie. 

„V súvislosti s týmto zákonom však samy o sebe nedosahujú intenzitu protiústavnosti a oslabenie ústavnej ochrany životného prostredia by sa prejavilo až v kontexte a v spojitosti s ďalšími pripravovanými zmenami, napríklad v oblasti EIA. Preto bude prezidentka v súvislosti s týmito pripravovanými zmenami na ministerstve životného prostredia žiadať najmä o posilnenie ochrany životného prostredia,“ doplnil Strižinec. 

Viac o téme: novela , NR SR , poslanci , stavebná legislatíva , Zuzana Čaputová

Súvisiace články

Aktuálne správy