Čína má obrovský problém: Vyriešiť ho bude trvať roky, ak nie celú dekádu!

Čínska ekonomika sa od začiatku roku zmieta v problémoch. Dusí ju slabý dopyt domácich spotrebiteľov, deflačné tlaky ale najmä katastrofálny stav čínskeho realitného trhu. Riešenie problémov ako slabá dôvera kupujúcich či obrovský počet nepredaných bytov je však beh na dlhú trať. Podľa čínskeho ekonóma Haoa Honga to môže trvať roky, ak nie dokonca celé desaťročie.

Pre čínsky trh s bývaním môže byť vážny problém aj pokles trendu urbanizácie, teda presun populácie z vidieka do veľkých miest a ich aglomerácií, čo môže ešte viac uškodiť už tak chorému sektoru. „Oprava sektoru nehnuteľností je práca na niekoľko rokov, ak nie desaťročie. Problém je v tom, že sme pre čínsky ľud postavili príliš veľa bytov,“ povedal pre portál cnbc.com Hao Hong zo spoločnosti Grow Investment. „Pokiaľ ide o čínsky urbanizačný proces, ktorý za posledných 10 rokov prudko rástol, teraz môže prísť k zastaveniu,“ dodal Hong.

Potápajúci sa giganti

Čínsky trh nehnuteľností je ťažko skúšaný najmä z dôvodu nízkeho dopytu a slabnúcej dôvery spotrebiteľov, keďže realitní giganti Evergrande a Country Garden už dlhšiu dobu bojujú s dlhovými problémami. Akcie spoločnosti Evergrande, ktorá sa do problémov dostala v roku 2021 po kríze likvidity, sa navyše prepadli o viac ako 25 percent, potom čo v oznámila odloženie plánovaného zasadnutia o reštrukturalizácii svojho dlhu. Tento týždeň bolo dokonca obchodovanie s akciami spoločnosti na burze v Hong Kongu zastavené.

Hong pripomína, že zatiaľ čo pred dvoma rokmi sa v Číne predali nehnuteľnosti v hodnote 18 biliónov jüanov, čo je v prepočte asi 2,46 biliónov dolárov, ak by predaj v tomto roku dosiahol hranicu 10 biliónov považovalo by sa to za „šťastné“. Krízu realitného trhu potvrdzujú aj dáta, keďže augustové ceny novostavieb sa oproti predchádzajúcemu mesiacu prepadli o 0,3 percenta a medziročne je tak pokles na úrovni 0,1 percenta.

Mapa projektov developera Evergrande na pekingskom Evergrande city plaza. Problémy developera spustili a odkryli veľkosť realitnej krízy v Číne. Foto: SITA/AP

Ďaleko za očakávaniami zaostáva aj oživenie celého čínskeho hospodárstva po uvoľnení tvrdých pandemických reštrikcií, ktoré súviseli s politikou nulovej tolerancie Covidu-19. Aj napriek tomu, že v úvode roku skutočne prišlo k pomerne výraznému ekonomickému rastu, ten sa v druhom štvrťroku začal spomaľovať a pomalšie tempo rastu tak pretrváva až dodnes. Pozitívnou správou môže byť aspoň priaznivý augustový vývoj maloobchodných tržieb a priemyselnej výroby.

Prázdne byty by nezaplnila ani celá čínska populácia

Podľa oficiálnych dát čínskeho štatistického úradu predstavuje nepredaná obytná plocha v rezidenčných projektoch až 648 miliónov metrov štvorcových. Agentúra Reuters tak vypočítala, že v priemere môže ísť o 7,2 milióna bytov s výmerov 90 metrov štvorcových.

Údaje zo štatistického úradu navyše nezahŕňajú obrovský počet bytov v projektoch, ktoré už síce boli predané, no pre nedostatok finančných prostriedkov ich developeri neboli schopní dokončiť. Rovnako tak sa do týchto štatistík nezapočítavajú ani nehnuteľnosti, ktoré investori nakúpili počas realitného boomu v roku 2016, no pre minimálny záujem ostávajú aj naďalej prázdne.

Ešte počas minulého týždňa prišlo aj k ďalšiemu zaujímavému vyjadreniu. Bývalý zástupca šéfa čínskeho štatistického úradu Che Kcheng sa na fóre v juhočínskom meste Tung-kuan vyjadril, že prázdne byty by nedokázala zaplniť ani celá čínska populácia. „Koľko máme dnes neobsadených bytov? Každý expert má na to iný názor, pričom tí s najextrémnejším odhadom sú presvedčení, že prázdne nehnuteľnosti by dnes stačili pre tri miliardy ľudí,“ povedal Che Kcheng.

Zvládne Čína svoje problémy na realitnom trhu vyriešiť bez zásadnejších dopadov na hospodárstvo?

Aj napriek tomu, že tieto odhady sa zdajú byť bývalému vysokopostavenému funkcionárovi pomerne výrazne zveličené, s vysokou pravdepodobnosťou by ich 1,4-miliardová populácia skutočne nedokázala zaplniť. Pohľad viacerých odborníkov na čínsky trh nehnuteľností, ktorý je pre Čínu ekonomicky dôležitým sektorom, sa tak príliš nezhoduje s postojom čínskej vlády, ktorá tvrdí, že čínska ekonomika je aj naďalej stabilná.

„Akonáhle ľudia obnovia svoje očakávania a ekonomika sa reštrukturalizuje, rast bude podporený inými odvetviami, namiesto toho, aby sa pri raste spoliehala najmä na sektor nehnuteľností, potom môžeme mať oveľa lepšiu a oveľa zdravšiu ekonomiku ako kedykoľvek predtým,“ uviedol Hong. „Nemať arogantný čínsky sektor nehnuteľností je pre budúcnosť čínskej ekonomiky dobré,“ uzatvára.

Viac o téme: byty , Čína , developeri , Evergrande , nehnuteľnosti , realitný trh

Súvisiace články

Aktuálne správy