Amazon investuje v Singapure do cloudovej infraštruktúry deväť miliárd USD

Americká spoločnosť Amazon plánuje investovať v nasledujúcich štyroch rokoch v Singapure do rozšírenia cloudovej infraštruktúry deväť miliárd dolárov. Výdavky tak v Singapure zdvojnásobia investície divízie Amazon Web Service (AWS) a pomôžu k uspokojeniu rastúceho dopytu zákazníkov po cloudových službách a k rýchlejšiemu zavádzaniu umelej inteligencie (AI). S odvolaním sa na oznámenie AWS o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Amazon je tak ďalšou globálnou technologickou spoločnosťou, ktorá zvyšuje investície v juhovýchodnej Ázii. AWS v posledných rokoch rozširuje svoje pôsobenie mimo Spojených štátov a veľkú časť svojich investícií smeruje na ázijské trhy. Tento rok už táto divízia oznámila, že mimo USA investuje 35 miliárd USD. Na singapurský trh AWS vstúpila v roku 2010.

Amazon v apríli oznámil, že tržby AWS by za celý rok mohli prvýkrát presiahnuť 100 miliárd USD. Divízia ťaží z projektov modernizácie podnikových technológií a dopytu po službách zameraných na AI. Podľa údajov spoločnosti Synergy Research Group bola AWS v prvom štvrťroku najväčším poskytovateľom cloudovej infraštruktúry na svete. Na celosvetovom trhu mala podiel 31 percent. Na druhom mieste skončil Microsoft Azure.

Singapur sa stal centrom amerických firiem v Ázii

Singapur sa stal centrom amerických firiem v Ázii a je považovaný za vstupnú bránu do širšieho regiónu východnej Ázie, kde žije zhruba 670 miliónov ľudí a kde sa očakáva rýchly rast. Firmy expandujú v regióne čiastočne s cieľom diverzifikovať svoje aktivity mimo Číny a znížiť geopolitické riziká v súvislosti s napätím medzi Pekingom a Washingtonom.

AWS v posledných rokoch svoju pôsobnosť v juhovýchodnej Ázii rozšírila. V októbri 2022 oznámila, že v Thajsku v najbližších 15 rokoch investuje päť miliárd USD. Vlani v marci potom informovala, že do roku 2037 investuje v Malajzii najmenej šesť miliárd USD, uviedol server spravodajskej televízie CNBC.

Viac o téme: Amazon , americký dolár USD , cloud , firmy , investícia , Singapur , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy