Výroba hliníka na Slovensku je podmienená väčšou ochranou vnútorného trhu Európskej únie

Návrat výroby hliníka na Slovensko by bol možný, ak by Európa vo väčšej miere začala chrániť svoj vnútorný trh. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR tak reagovalo na otázku TASR, či je ešte otvorená možnosť obnoviť výrobu v hlinikárni Slovalco, ktorá bola aj jednou z predvolebných tém pred minuloročnými parlamentnými voľbami.

„Ak sa bude situácia na trhoch s elektrickou energiou aj naďalej stabilizovať a Európa začne vo väčšej miere chrániť svoj vnútorný trh, môže to znamenať aj návrat výroby hliníka na Slovensko,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík.

Spoločnosť Slovalco ukončila výrobu primárneho hliníka v hlinikárni v Žiari nad Hronom na začiatku minulého roka. Podnik svoje rozhodnutie vysvetľoval reakciou na vysoké ceny elektriny a vtedajšie nedostatočné kompenzácie zo strany štátu určené pre energeticky náročný priemysel.

„Kľúčovým problémom spoločnosti Slovalco boli ceny vstupov, predovšetkým elektrickej energie, emisných povoleniek a lacnejšia konkurencia mimo hraníc Európskej únie,“ priblížila Pavlusík. Dodala, že MH podniká kroky na to, aby zatraktívnilo podnikanie na Slovensku, pričom osobitnú pozornosť venujú práve cenám elektrickej energie.

Pre tento rok sú ceny elektriny zastropované nielen pre domácnosti a zraniteľných odberateľov

Pripomenula, že pre tento rok sú ceny elektriny zastropované nielen pre domácnosti a zraniteľných odberateľov, ale štát dotuje i distribučné poplatky, čím podľa Pavlusík pomáha i podnikateľskému sektoru.

Obnovenie výroby v hlinikárni v Žiari nad Hronom sa stalo témou aj pred vlaňajšími predčasnými parlamentnými voľbami. Strana Hlas-SD, vtedy ešte mimoparlamentná, dala vlani v máji záväzok, že výrobu hliníka v Slovalcu v prípade úspechu vo voľbách obnoví.

Viac o téme: Európska únia EÚ , hliník , Ministerstvo hospodárstva SR MH , Slovalco , výroba kovov

Súvisiace články

Aktuálne správy