Prerátali sa? V nemeckej fabrike Volkswagenu hrozí kvôli slabému dopytu po elektromobiloch prepúšťanie!

, ČTK/red

Vo fabrike nemeckého automobilového koncernu Volkswagen vo východonemeckom meste Zwickau hrozí v dôsledku slabého dopytu po elektromobiloch rušenie pracovných miest. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa informácií agentúry ide o to, že fabrika nebude predlžovať zamestnancom zmluvy uzavreté na dobu určitú. V počiatočnej fáze by sa to mohlo na konci októbra dotknúť niekoľkých stoviek ľudí. Fabrika celkovo zamestnáva okolo 10 700 ľudí. Zmluvu na dobu určitú má vyše 2000 ľudí, ktorým by v dohľadnej dobe mohlo v závislosti od vývoja podmienok na trhu hroziť ukončenie pracovného pomeru, píše DPA.

„Je to vážna situácia,“ uviedol saský minister hospodárstva Martin Dulig. Pripustil, že fabrika má teraz problémy s odbytom. Volkswagen závod v Zwickau v uplynulých rokoch prebudoval na fabriku vyrábajúcu výlučne elektromobily. Do prestavby závodu investoval 1,2 miliardy eur.

Plánovali rast produkcie

Vlani fabrika vyrobila 218 000 elektromobilov. Tento rok sa mala produkcia zvýšiť, namiesto toho by však mohlo dôjsť k obmedzovaniu zmien, píše DPA. Maximálna kapacita fabriky je 360 000 elektromobilov ročne.

Nemecké elektromobily sú pod tlakom konkurencie americkej Tesly aj čínskych výrobcov. Foto: SITA/AP

Dopyt po elektromobiloch v Nemecku aktuálne tlačí dole vysoká inflácia a obmedzovanie dotácií. Nemeckí výrobcovia elektromobilov navyše čelia na medzinárodných trhoch konkurencii zo strany americkej spoločnosti Tesla aj zo strany čínskych automobiliek, ako je napríklad firma BYD.

Koncern Volkswagen je najväčším výrobcom automobilov v Európe. Jeho slovenská dcéra Volkswagen Slovakia je s vlaňajšími tržbami takmer 10 miliárd eur najväčšou spoločnosťou u nás.

Viac o téme: BYD , elektromobil , elektromobilita , elektromobily , prepúšťanie , Tesla , Volkswagen , Volkswagen Slovakia

Súvisiace články

Aktuálne správy