Poradcovia dánskej vlády navrhujú zaviesť daň z emisií v poľnohospodárstve

Dánski poľnohospodári musia do roku 2030 znížiť produkciu až o jednu pätinu, ak chce krajina dosiahnuť svoje ambiciózne klimatické ciele. Oznámila to v stredu expertná skupina, ktorá radí dánskej vláde v otázkach súvisiacich so zmenami klímy.

Dánsko by sa mohlo stať prvou krajinou na svete, ktorá zdaní emisie v poľnohospodárstve po tom, čo Nový Zéland minulý rok odložil zavedenie takejto dane na koniec roka 2025. Viac než polovica pôdy v Dánsku sa podľa odhadov využíva na poľnohospodárske účely, pričom agrosektor sa podieľa približne tretinou na celkových emisiách uhlíka v krajine.

Uhlíková daň by mohla Dánsku pomôcť dosiahnuť právne záväzný cieľ, ktorý je dosiahnuť do roku 2030 zníženie emisií skleníkových plynov o 70 % oproti úrovniam z roku 1990. Takéto opatrenie by však znamenalo vyššie náklady pre poľnohospodárov a v dôsledku toho nižšiu produkciu, uviedli vládni poradcovia v správe, v ktorej sa pracuje s troma scenármi zdanenia.

Sto eur za milión ton vypusteného oxidu uhličitého

Najväčší vplyv by mala daň vo výške 750 dánskych korún (100,61 eura) za milión ton vypusteného oxidu uhličitého. Zvažovali sa aj nižšie dane vo výške 350 a 150 DKK.

„Všetky naše modely budú znamenať zníženie poľnohospodárskej produkcie a zamestnanosti,“ povedal profesor Michael Svarrer, ktorý stojí na čele skupiny.

Dánsko je významným exportérom bravčového mäsa a mliečnych výrobkov. Tri scenáre zdanenia by znížili poľnohospodársku produkciu krajiny o 6 % až 15 %, pričom produkcia hovädzieho a bravčového mäsa by v prípade zavedenia najvyššej dane klesla približne o 20 %.

Viac o téme: Dánsko , emisie oxidu uhličitého CO2 , klimatické ciele , poľnohospodárstvo , zdanenie

Súvisiace články

Aktuálne správy