Na juhu Moravy vlani vzniklo šesť minipivovarov, jeden činnosť ukončil

Na južnej Morave vlani, podľa dostupných údajov, vzniklo šesť minipivovarov, jeden činnosť ukončil. Na konci roka ich tak bolo v kraji v prevádzke 68, z toho 15 v Brne. Informovala o tom Mendelova univerzita v tlačovej správe.

„Počet nových prevádzok je najvyšší od roku 2017, keď vzniklo osem nových podnikov. Hospodárska kríza a nárast cien vstupov sa tak zatiaľ na trhu neprejavili,“ uviedol Filip Vrána, ktorý vývoj na trhu dlhodobo sleduje a na Mendelovej univerzite v Brne (MENDELU) bude pôsobiť ako vyučujúci v novom študijnom programe zameranom na pivovarníctvo a sladovníctvo.

Najviac minipivovarov v regióne je sústredených v Brne a jeho okolí, najmä na Tišnovsku. Oproti tomu len druhý pivovar vznikol na Blanensku. Naopak, výrobu ukončil po viac ako desiatich rokoch Santon z Menína. „Cena piva sa mení minimálne, zatiaľ čo vstupy vzrástli markantne,“ uviedol majiteľ pivovaru Zdeněk Kadlc, ktorý pivo varil od roku 2005.

Vlani začali v kraji výrobu Pivovarský dom Poupě v Brne, Wild Creatures Dolní Dunajovice, Jonatán Znojmo, Pivovar Lednice, Lhotecký mlýn v Lhote na Blanensku a Slovácký Šenk a Minipivovar Slavjan v Strážnici.

Podľa sládka Jana Grmelu najväčšie ťažkosti malé pivovary ešte len čakajú

V roku 2022 pivovary čelili rastu cien surovín aj energií v ráde desiatok percent, avšak silná letná sezóna väčšine z nich poskytla dostatok zdrojov na pokrytie zvýšených nákladov. Rast cien vstupov však naďalej pokračuje tak, ako končí fixácia ich dodávateľom i im samotným. Otázne je, či môžeme podobne silnú sezónu čakať aj v tomto roku, keď sa naplno začnú prejavovať krízové ekonomické faktory a možno očakávať odliv hostí z reštaurácií, kam malé pivovary predávajú prevažnú časť svojej produkcie,“ uviedol Grmela.

Tento rok v marci budú mať pivovarníci tiež svoj prvý pivovarský ples v Brne. Organizuje ho Pivovarský dom Poupě v priestoroch bývalého Domu stavbárov, kde sídli. Hostia budú sládkovia, prevádzkovatelia reštaurácií aj štamgasti.

Viac o téme: Česko, hospodárska kríza, Morava, pivovary, potravinárstvo, rast cien

Súvisiace články

Aktuálne správy