Danone plánuje predať svoje ruské aktivity podnikateľovi napojenému na Čečensko

Francúzska potravinárska spoločnosť Danone plánuje predať svoje ruské aktivity podnikateľovi napojenému na Čečensko. S odvolaním sa na svoje zdroje a zhliadnuté dokumenty to napísal britský denník Financial Times (FT). Nad podnikaním francúzskej firmy prevzala pred siedmimi mesiacmi kontrolu Moskva, a to na príkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Danone sa chystá vo štvrtok zverejniť hospodárske výsledky, informácie FT nechcela firma komentovať.

Podľa listu, do ktorého nahliadli redaktori FT, súhlasila firma Vamin Tatarstan, ktorú vlastní podnikateľ Mintimer Mingazov, že za ruské podnikanie Danone zaplatí 17,7 miliardy rubľov (zhruba 180 miliónov eur). Podľa týchto informácií Danone dostane desať miliárd rubľov za svoj vlastný kapitál, zatiaľ čo 7,7 miliardy rubľov pôjde na obsluhu dlhu ruskej súčasti.

Vlani v júli bol novým šéfom ruskej dcérskej spoločnosti Danone menovaný Jakub Zakrijev, synovec čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, ktorý je Putinovým blízkym spojencom. Stalo sa tak po tom, čo Kremeľ prevzal kontrolu nad podnikom v rámci odvety za sankcie uvalené na ruské spoločnosti v zahraničí po invázii ruských vojsk na Ukrajinu.

FIRMA potom znížila celkové odpisy svojich ruských aktivít na približne 700 miliónov eur, informovala v stredu spoločnosť. Predtým varovala, že dohoda o predaji ruskej súčasti by mohla viesť k odpisu až jednej miliardy eur. Mingazov bol dosadený do predstavenstva spoločnosti, keď kontrolu nad ňou prevzal Zakrijev.

Viac o téme: Danone , potravinári , potravinársky priemysel , predaj , Putin , Rusko

Súvisiace články

Aktuálne správy