Zneužívajú firmy infláciu na neodôvodnené zvyšovanie cien? Pomohlo by aj verejné pranierovanie, tvrdí Kažimír (video)

, Redakcia

Zvyšovanie cien je v čase vysokej inflácie jednoducho „sexy“, hovorí guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Znižovanie dane z pridanej hodnoty ani regulácia marží podľa neho nepomôže. Prospieť by však mohla väčšia transparentnosť a verejné pranierovanie predajcov, ktorí infláciu na neodôvodnené zdražovanie zneužívajú.

Rast ziskových marží je jedným z rizík, ktoré tlačia na pretrvávanie vysokej inflácie naprieč celou Európou. Pozícia Slovenska je o to horšia, že tradične patrí medzi krajiny s vysokou cenovou úrovňou. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že niektoré produkty alebo služby sú vo vyspelých krajinách dokonca lacnejšie ako u nás. Konštatoval to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír na stredajšej tlačovej konferencii k aktuálnej makroekonomickej predikcii, ktorá okrem iného potvrdila, že dvojcifernej inflácie sa na Slovensku tento rok nezbavíme.

„Je to fenomén spojený s reálnou snahou podnikania dosahovať čo najväčší zisk v období, keď je rast cien sexy a keď si vlastne nikto úplne nevšimne, ak sa nesprávate štandardne,“ povedal. Momentálne sa tak podľa Kažimíra nachádzame v období, keď dennodenný rast cien v rôznych oblastiach ako by bol normálny a dovolený a menej sa pozerá na to, aký sa dosahuje zisk v jednotlivých sektoroch.

Problémom sú najmä potraviny

Enormný rast cien pritom na Slovensku evidujeme najmä pri cenách potravín. Podľa guvernéra totiž toto správanie možno evidovať aj v dodávateľskom reťazci s potravinami. „My vieme vyhodnotiť, že sú sektory, aj v oblasti potravinárstva, ktoré benefitujú z toho chaosu a nervozity okolo cien,“ tvrdí.

Guvernér NBS Peter Kažimír o ziskových maržiach a opatreniach na zmierňovanie dopadov vysokej inflácie

Znižovanie sadzieb dane z pridanej hodnoty pritom podľa Kažimíra nie je riešením. Už v minulosti sa podľa neho viackrát preukázalo, že zníženie sadzieb sa do konečných cien takmer vôbec neprenáša. Navyše, z mnohých „dočasných“ znížení sa nakoniec stanú trvalé a profitujú z nich najmä firmy. Rovnako však odmieta aj reguláciu ziskových marží, ktorá taktiež koluje vo vyjadreniach slovenských politikov.

Pomohla by podľa vás vyššia transparentnosť pri cenotvorbe v boji proti rastu cien?

Podľa Kažimíra by zneužívaniu inflácie na zvyšovanie ziskových marží mohla zamedziť jednoducho väčšia transparentnosť a verejný tlak na predajcov. „Podľa mňa, aj zo skúseností z obdobia zavádzania eura, by veľmi prospela verejná komunikácia pohybu cien po konkrétnych položkách a tiež skúmanie ziskových marží v týchto oblastiach. Nehovorím o regulácii marží, hovorím o verejnom pranierovaní a transparentnosti v oblasti vývoja cien,“ dodal guvernér centrálnej banky.

Viac o téme: ceny potravín , daň z pridanej hodnoty DPH , inflácia , Národná banka Slovenska NBS , Peter Kažimír , rast cien , zisk , ziskové marže

Súvisiace články

Aktuálne správy