Ceny ropy sa vrátili k rastu: Brent sa dostal nad 83 dolárov za barel

Ceny ropy sa vrátili k rastu, zvyšujú sa po piatkovom poklese, za ktorým stála neistota ohľadom budúceho vývoja dopytu. Severomorská ropa Brent okolo 17: 30 SELČ vykazovala nárast o 0,4 percenta a dostala sa nad 83 dolárov za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si pripisovala 0,7 percenta a pohybovala sa neďaleko 79 dolárov za barel.

Ceny ropy v poslednom čase podporuje napätie na Blízkom východe. Očakáva sa tiež, že skupina OPEC+, ktorú tvoria Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom, bude v druhej polovici tohto roka pokračovať v obmedzovaní dodávok suroviny na trh.

V piatok sa však cena Brentu aj WTI znížila zhruba o 1,3 percenta. K poklesu prispelo očakávanie, že americká centrálna banka (Fed) nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb. Fed teraz drží svoju základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2001. Vysoké náklady na pôžičky zvyčajne podkopávajú hospodársky rast, a tým aj dopyt po pohonných hmotách. Spojené štáty sú najväčšou ekonomikou a najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Pozornosť investorov sa teraz sústredí na údaje o aprílovom vývoji spotrebiteľských cien v USA, ktoré v stredu zverejní americké ministerstvo práce. Investori dúfajú, že si vďaka týmto údajom budú môcť urobiť lepšiu predstavu o budúcom vývoji úrokových sadzieb. V marci medziročný rast spotrebiteľských cien v USA zrýchlil na 3,5 percenta z februárového tempa 3,2 percenta.

Viac o téme: Brent , cena , rast , ropa , WTI

Súvisiace články

Aktuálne správy