Zlato rúca doterajšie poučky: Okolnosti mu vôbec neprajú, aj tak trhá rekordy! Ako je to možné?

, Redakcia

Ani nízke úrokové sadzby ani oslabujúci dolár. Nič z toho, čo by malo byť hnacím motorom cien zlata, aktuálne v ekonomike nevidíme. Ligotavý kov však napriek tomu v posledných týždňoch láme jeden rekord za druhým.

Ceny zlata sa aj začiatkom apríla pohybujú na úrovni historických rekordov. V piatok krátko popoludní sa obchodovalo len tesne pod úrovňou 2300 amerických dolárov za trójsku uncu. Mimochodom, ešte v polovici februára unca nestála na komoditnej burze ani 2000 dolárov. Od začiatku roka posilnilo o vyše desatinu napriek tomu, že ekonomické fundamenty mu vôbec neprajú.

„Zlatu sa všeobecne nedarí v prostredí rastúcich reálnych úrokových sadzieb, keďže zlato neposkytuje žiaden výnos za držanie. To samozrejme presúva časť investorov od zlata a práve do aktív nesúcich reálny výnos,“ uviedol pre web oPeniazoch.sk analytik investičnej platformy XTB Marek Nemky. Ako dodal, zlatu sa tiež nezvykne dariť v prostredí rastúceho doláru, keďže silný dolár zdražuje zlato pre zahraničných investorov.

Rovnako žltému kovu podľa Nemkyho neprospieva ani rizikový sentiment na trhoch. Zlato je totiž považované za konzervatívne, málo rizikové aktívum. „Retailoví investori v súčasnosti nakupujú skôr rizikové aktíva ako je bitcoin alebo akcie, ktoré majú čo dočinenia s umelou inteligenciou. To potvrdzuje aj čistý odliv kapitálu zo zlatých ETF fondov,“ dodáva analytik.

Vyplašené centrálne banky?

Ako je však teda možné, že v prostredí silnejúceho dolára, rastu reálnych úrokových sadzieb a rizikovému prostrediu na trhoch cena zlata takto rastie? Za prvým dôvodom sa podľa analytika XTB musíme vydať do roku 2022, kedy západne krajiny zmrazili ruskej centrálnej banke rezervné aktíva vo výške 300 miliárd dolárov v reakcii na vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Centrálne banky po celom svete si tak všimli, že nemusí byť najlepší nápad nechávať si svoje rezervy primárne v dolároch alebo eurách a začali mierne s diverzifikáciou svojich rezerv.

„Zlato je pomerne populárne, keďže na zlaté rezervy je ťažšie siahnuť ako práve na tie dolárové. Veľkými nákupcami boli primárne centrálne banky východného sveta, ako napríklad centrálna banka Indie alebo centrálna banka Číny,“ tvrdí Nemky. Taktiež však podľa neho významným nákupcom zlata bola centrálna banka Turecka, ktorá potrebuje stabilizovať inflačný vývoj v krajine a nákupy zlata tak môžu zastaviť prepad hodnoty tureckej líry. Populárny drahý kov však nenakupovali iba centrálne banky, ale taktiež aj privátni investori. Tí však zlato nenakupujú prostredníctvom ETF fondov, ale nakupujú to fyzické zlato.

Oplatí sa podľa vás aktuálne investovať do zlata?

To, čo zlatu aktuálne nahráva, však je určite zvýšené geopolitické napätie vo svete. Investori totiž tradične hľadajú bezpečný prístav pre prípad nepriaznivého vývoja v tej ktorej krajine. „V súčasnosti vidíme pokračujúcu vojnu na Ukrajine alebo na Strednom východe, pričom geopolitické napätie sa taktiež stupňuje v Taiwane, čo nahráva rastúcim cenám zlata,“ tvrdí Nemky.

Obavy z amerického rozpočtu

V neposlednom rade môžu ceny zlata do výšin aktuálne vyháňať aj obavy investorov v súvislosti s vysokým zadlžením Spojených štátov amerických, ako aj trendu zvyšujúcich sa vládnych výdavkov a obrovskému nárastu deficitov. Zadlženie najväčšej ekonomiky sveta je totiž podľa Nemkyho aktuálne už na úrovni 120 percent HDP a federálny deficit dosahuje 6 percent HDP.

Napriek tomu sa podľa analytika XTB v najbližších rokoch znižovanie deficitu v Spojených štátoch nechystá. „Slabá konsolidácia verejných financií v kombinácii s vysokými nákladovými úrokmi tak môže spôsobiť, že sa vláda dostane do takzvanej dlhovej špirály, z ktorej je už ťažko vonku. Investori sa tak opäť uchyľujú ku zlatu, ktoré následne rastie na hodnote,“ dodal Nemky.

Viac o téme: cena zlata , fond obchodovaný na burze ETF , investovanie , Marek Nemky , Spojené štáty americké USA , vojna na Ukrajine , XTB , zlato

Súvisiace články

Aktuálne správy