Vývoj inflácie potešil investorov, americké akciové trhy v utorok posilnili

Americké akcie v utorok spevnili. Správa o prekvapivo nízkom náraste spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v novembri podporila optimizmus, že americká centrálna banka (Fed) zmierni rozsah zvyšovania úrokových sadzieb.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stúpol o 0,3 percenta a uzavrel na 34 108,64 bodu. Širší index S&P 500 si pripísal 0,73 percenta na 4019,65 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, vzrástol o 1,01 percenta na 11 256,81 bodu.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v novembri opäť spomalilo, z októbrovej hodnoty 7,7 percenta miera inflácie klesla na 7,1 percenta a je najnižšia od vlaňajšieho decembra. Infláciu spomalili okrem iného lacnejší benzín, elektrina a ojazdené automobily.

Inflácia spomaľuje už piaty mesiac

Inflácia dosiahla už piaty mesiac po sebe, čo naznačuje, že rast cien postupne ochladzuje. To by mohlo prinútiť americkú centrálnu banku (Fed) k tomu, aby zmiernila rozsah zvyšovania úrokových sadzieb. Investori očakávajú, že menový výbor Fedu v stredu oznámi zvýšenie základného úroku o 0,5 percentuálneho bodu.

Na devízových trhoch v utorok po správe o vývoji inflácie oslabil dolár. Dolárový index, ktorý sleduje výkon americkej meny ku košu šiestich popredných svetových mien, krátko po 22.05 h SEČ klesal o jedno percento na 104,05 bodu. Euro si k doláru v rovnakom čase pripisovalo 0,9 percenta na 1,0631 USD. K japonskému jenu dolár strácal 1,5 percenta na 135,59 bodu. Euro k jenu klesalo o 0,6 percenta na 144,14 bodu.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , americký dolár USD , Dow Jones , euro , forex , Nasdaq , S&P 500 , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy