Ukrajina potrebuje stabilnú finančnú aj vojenskú podporu, povedala von der Leyenová

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dnes vyzvala medzinárodné spoločenstvo na „predvídateľnú podporu“ Ukrajiny, ktorá aktuálne čaká na nové dodávky amerických zbraní aj nový balík finančnej pomoci od Európskej únie. Pri prejave na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose sa dotkla tiež radu ďalších otázok a volala po jednote tvárí v tvár „ére konfliktu a konfrontácie“.

Rusko podľa šéfky únijnej exekutívy po predvlaňajšej invázii do susednej krajiny zaznamenalo niekoľkoročné zlyhanie. Jednak vojenské, ale tiež diplomatické a ekonomické. Po zavedení bezprecedentných západných sankcií sa stalo závislé od Číny, vyhlásila von der Leyenová.

„To všetko nám hovorí, že Ukrajina môže v tejto vojne obstáť. Ale musíme naďalej podporovať jej odpor. Ukrajinci potrebujú predvídateľné financovanie v roku 2024 a ďalej. Potrebujú trvalé dodávky zbraní,“ povedala.

V podpore Kyjeva sa objavili značné trhliny

Akokoľvek to predsedníčka EK vo svojom prejave nespomenula, v západnej podpore Kyjeva sa v posledných mesiacoch objavili značné trhliny. Dodávky vojenského vybavenia zo Spojených štátov sa zastavili po tom, ako Kongres na konci minulého roka na tento účel nevyčlenil nové prostriedky, zatiaľ čo v EÚ Maďarsko blokuje dlhodobú finančnú pomoc napadnutej krajine v objeme 50 miliárd eur.

Podľa von der Leyenovej je potrebné „presadzovať globálnu spoluprácu viac, ako kedykoľvek predtým“, pretože svet prechádza érou konfliktu, rozdrobenia a strachu. V prejave predsedníčka Európskej komisie vyzdvihla hrozbu dezinformácií a polarizácie v spoločnosti, ktoré podľa nej podkopávajú schopnosť krajín čeliť výzvam, ako sú klimatické zmeny alebo „zosilnené geopolitické súťaženie“.

Maďarsko v otázke pomoci Ukrajine podporuje konzervatívnejší prístup ako Európska komisia

 Maďarská vláda v otázke pomoci Ukrajine zo strany Európskej únie (EÚ) podporuje konzervatívnejší prístup ako Európska komisia (EK), ktorá navrhuje poskytnúť Kyjevu financovanie na štyri roky dopredu. Vyhlásil to maďarský minister pre európske záležitosti János Bóka. Potrebné by boli kratšie obdobia s preskúmaním na konci každého z nich, povedal v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera. Informuje správa agentúry MTI.

Maďarsko tiež navrhlo, aby členské štáty EÚ a medzinárodné finančné organizácie vytvorili pre Ukrajinu osobitný fond, uviedol Bóka podľa úryvku z rozhovoru, ktorý zverejnil v utorok na sociálnej sieti Facebook. V strategickom záujme Maďarska je, aby bol medzi Maďarskom a Ruskom subjekt, ktorý bude čo najviac zaviazaný európskym štruktúram, povedal minister.

Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou sa dá vyriešiť len politicky a Maďarsko vyzýva na okamžité prímerie a rozhovory medzi oboma stranami, zdôraznil Bóka. Minister tiež uviedol, že neexistuje súvislosť medzi otázkou európskej pomoci Ukrajine a sporom o zmrazené finančné prostriedky z fondov EÚ pre Maďarsko

Viac o téme: pomoc , Ukrajina , Ursula von der Leyenová , vojna , zbrane

Súvisiace články

Aktuálne správy