Španielska vláda je proti nepriateľskej ponuke BBVA na prevzatie banky Sabadell

Španielska vláda je podľa tamojších médií proti snahe BBVA, druhej najväčšej banky v krajine, o nepriateľské prevzatie menšieho rivala Sabadell. Obáva sa, že by to mohlo zasiahnuť španielsky finančný systém a ovplyvniť pracovné miesta a zákazníkov. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

Nová ponuka BBVA prišla tri dni po tom, čo predstavenstvo Sabadell odmietlo návrh na zlúčenie s tým, že „nie je v najlepšom záujme“ banky a jej akcionárov. Návrh zahŕňa výmenu jednej novej akcie BBVA za každých 4,83 akcií Sabadell. To oceňuje Sabadell, štvrtú najväčšiu španielsku banku z hľadiska kapitalizácie, na takmer 11,5 miliardy eur, čo je o 30 % viac ako cena jej akcií na záver obchodovania 29. apríla.

Výsledkom by bolo vytvorenie jednej z najväčších bánk v Európe, schopnej konkurovať európskym gigantom, ako je domáca Santander či HSBC a BNP Paribas.

Vláda bude mať rozhodujúce slovo

Vláda premiéra Pedra Sáncheza sa však postavila proti tomuto kroku, rovnako ako regionálna vláda Katalánska, kde má Sabadell korene a silné zastúpenie. Podľa ministerky práce Yolandy Díazovej „by to viedlo k zničeniu množstva pracovných miest“.

Minister hospodárstva Carlos Cuerpo varoval, že vláda „bude mať posledné slovo, pokiaľ ide o povolenie na zlúčenie oboch bánk.“ Aj šéf regionálnej vlády Katalánska Pere Aragonés má obavy, že takýto krok „ovplyvní mnoho pracovných miest v Katalánsku“. Aragonésa čakajú v nedeľu (12. 5.) regionálne voľby, pričom prieskumy signalizujú, že zaostáva.

Obe banky pôvodne oznámili plán na zlúčenie v novembri 2020 počas hospodárskej krízy, ktorú vyvolala pandémia ochorenia COVID-19. Ale o 10 dní neskôr bol plán zrušený, pričom Sabadell uviedla, že ponuka BBVA neodráža skutočnú hodnotu jej podnikania.

V nasledujúcich mesiacoch Sabadell uskutočnila rozsiahly plán reštrukturalizácie na zníženie nákladov, v rámci ktorého prepustila 1 800 zamestnancov. BBVA prešla podobným procesom a zrušila 3 000 pracovných miest. Oba banky, rovnako ako širší španielsky bankový sektor sa medzitým zotavili z pandemických problémov a v uplynulých mesiacoch vykázali rekordné zisky napriek mimoriadnej dani, ktorú zaviedla vláda, aby pomohla domácnostiam s prudko rastúcimi spotrebiteľskými cenami.

BBVA zaznamenala za 1. štvrťrok 2024 nárast čistého zisku o 19 % na 2,2 miliardy eur a Sabadell o 50 % na 308 miliónov eur, čo je historicky najvyššia kvartálna hodnota.

Viac o téme: Banco Sabadell , BBVA , Španielsko , vláda

Súvisiace články

Aktuálne správy