Legendárny ženevský autosalón končí kvôli neistotám v automobilovom priemysle

Legendárny ženevský autosalón sa už nebude konať. Organizátor podujatia, Comité permanent du Salon international de l’automobile, v piatok oznámil, že ruší budúci ročník a neplánuje obnovenie podujatia ani v ďalších rokoch. Dôvodom sú podľa vyhlásenia ťažké podmienky na trhu po skončení pandémie choroby covid-19 a príliš veľa neistôt v automobilovom priemysle, ktoré znížili atraktivitu veľkých európskych výstav. Konať sa bude iba sesterská akcia v katarskom Dauhe, ktorá sa prvýkrát uskutočnila v roku 2023. Budúci ročník sa bude v novembri 2025.

Ženevský autosalón sa prvýkrát konal v roku 1905 a bol považovaný za veľkú európsku motoristickú udalosť. V časoch najväčšej slávy sa na podujatí zúčastnilo až 120 vystavovateľov a približne 600 000 návštevníkov. Tento rok počet vystavovateľov klesol na 23 a počet návštevníkov na 168 000.

Prezident autosalónu Alexandre de Senarclens obvinil zo zrušenia akcie nedostatok záujmu zo strany výrobcov. Poslednou ranou pre nadchádzajúci ročník potom podľa neho bola rastúca konkurencia podobných akcií, ako autosalóny v Paríži a v Mníchove. Podľa usporiadateľa tak ďalšie investície do organizovania výstavy predstavovali príliš veľké riziko.

Tohtoročný ročník bol výrazne menší a Stellantis s Volkswagenom sa ani nezúčastnili

Konanie ženevského autosalónu bolo prerušené v čase pandémie choroby covid-19 a tento rok sa akcia konala prvýkrát od roku 2019. Tohtoročný ročník ale bol výrazne menší a rad veľkých spoločností, ako Stellantis a Volkswagen, sa nezúčastnila.

Podľa serveru Autocar bola absencia veľkých výrobcov na tomto ročníku spôsobená spormi medzi organizátormi a niektorými spoločnosťami kvôli finančným stratám, ktoré vznikli neskorým zrušením akcie v roku 2020. Organizátori pôvodne magazínu Autocar povedali, že spustenie budúceho ročníka by malo byť 17. februára 2025.

Viac o téme: automobilky , automobilový priemysel , autosalón , Stellantis , Švajčiarsko , Volkswagen , Ženeva

Súvisiace články

Aktuálne správy