Prichádza obrat? Inflácia v eurozóne prvýkrát po roku a pol klesla

, TASR/red

Miera inflácie v eurozóne po 16 mesiacoch rastu v novembri prvýkrát klesla. Medziročný rast cien totiž dosiahol 10,1 %, kým v októbri bola inflácia na úrovni rekordných 10,6 %.

Napriek tomu bola konečná miera inflácie v krajinách platiacich eurom o niečo vyššia ako predbežný odhad, podľa ktorého mala dosiahnuť 10 %. Za spomalením rastu cien je predovšetkým miernejší rast cien energií.

Pred rokom, v novembri 2021, bola miera inflácie v eurozóne na úrovni 4,9 %.

Napriek spomaleniu zostáva inflácia výrazne nad cieľom Európskej centrálnej banky, ktorým sú 2 %. To naznačuje, že banka bude ešte nejaký čas zvyšovať úrokové sadzby.

Medziročná miera inflácie v celej Európskej únii (EÚ) v novembri 2022 klesla na 11,1 % z 11,5 % v októbri, ale bola vyššia než 5,2 % pred rokom.

Najnižšiu infláciu majú v Španielsku

Najnižšie medziročné miery inflácie zaznamenali v novembri Španielsko (6,7 %), Francúzsko (7,1 %) a Malta (7,2 %). Najvyššiu infláciu mali v Maďarsku (23,1 %), Lotyšsku (21,7 %), Estónsku a Litve (zhodne 21,4 %).

V porovnaní s októbrom klesla inflácia v 16 členských štátoch EÚ, zostala stabilná v troch a vzrástla v ôsmich.

Eurostat uviedol tiež, že ceny energií v eurozóne vzrástli v novembri o 34,9 % (o 41,5 % v októbri), zostali však najväčším prispievateľom k celkovému nárastu spotrebiteľských cien, a to 3,82 percentuálneho bodu (p. b.). Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (2,84 p. b.), služby (1,76 p. b.) a priemyselné tovary bez energií (1,63 p. b.).

Jadrová miera inflácie v euroregióne, ktorá nezahŕňa nestále položky ako sú energie a potraviny, zostala stabilná na historickom maxime 5 %.

Viac o téme: ceny , Európska únia EÚ , eurozóna , inflácia , makroekonomika

Súvisiace články

Aktuálne správy