Počet nemeckých spoločností, ktoré podali návrh na vyhlásenie konkurzu, stúpa

Počet nemeckých firiem, ktoré vyhlásili bankrot, v októbri ďalej rástol. Uviedol to v utorok spolkový štatistický úrad Destatis. Podľa Destatisu v októbri 2023 bolo podaných o 22,4 % viac žiadostí o vyhlásenie konkurzu ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Od júna dosahuje tempo ich rastu dvojciferné číslo, pričom v septembri sa počet skrachovaných firiem zvýšil o 19,5 %.

V predchádzajúcich rokoch zachránila mnoho spoločností pred platobnou neschopnosťou masívna štátna pomoc počas pandémie ochorenia COVID-19 a energetickej krízy. Odborníci preto považujú súčasný nárast bankrotov za známku „normalizácie“.

Aktuálne čísla sú tiež stále pod úrovňou z roku 2015. Do štatistík sa však tieto firmy započítavajú až po prvom rozhodnutí konkurzného súdu, pripomenul Destatis. V mnohých prípadoch bol tak návrh na vyhlásenie konkurzu podaný takmer o tri mesiace skôr.

Úrad informoval aj o konečných číslach za august. Podľa nich súdy zaznamenali 1556 podaných žiadostí o konkurz, čo bolo o 35,1 % viac ako pred rokom. Veritelia si pritom nárokovali približne 1,8 miliardy eur v porovnaní s 800 miliónmi eur v auguste 2022.

Viac o téme: bankrot , firmy , konkurz , nemecká ekonomika , Nemecko , štatistika

Súvisiace články

Aktuálne správy