Parlament nevyzve vládu na kompenzácie pre samosprávy: Schôdza sa v sobotu nezačala

Mimoriadna schôdza k návrhu skupiny 30 poslancov na prijatie uznesenia Národnej rady (NR) SR o kompenzačných opatreniach súvisiacich s rastom cien energií sa nezačala pre nedostatok poslancov. Počas druhého sobotňajšieho pokusu o začatie schôdze sa prezentovalo 48 poslancov. Poslanci NR SR tak nerokovali o návrhu uznesenia, ktorým by požiadali vládu SR, aby okamžite pre mestá, obce a vyššie územné celky ako kompenzáciu vysokých cien energií uvoľnila z rezervy štátneho rozpočtu na rok 2023 sumu 108 miliónov eur. Mimoriadnu schôdzu predseda parlamentu Boril Kollár (Sme rodina) definitívne ukončil.

Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze iniciovali poslanci za Smer-SD aj poslanci okolo Tomáša Tarabu (nezaradený). Poslanci mali o návrhu uznesenia rokovať v piatok (21. 7.). Po viacerých pokusoch sa však neprezentovalo dostatok poslancov. Preto presunul predseda NR SR mimoriadnu schôdzu na sobotu.

Samosprávy rokovali počas posledných týždňov s viacerými ústavnými činiteľmi

Samosprávy rokovali počas posledných týždňov s viacerými ústavnými činiteľmi krajiny. Stretnutie mali aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou či premiérom Ľudovítom Ódorom. Kompenzácie vysokých cien energií vo výške 108 miliónov eur samosprávam prisľúbila ešte bývalá vláda.

stretnutie nového ministra financií Michala Horvátha a premiéra Ľudovíta Ódora
Predseda vlády odborníkov Ľudovít Ódor počas rokovania. Foto: SITA

V stredu (19. 7.) sa po rokovaní so zástupcami samospráv Ódor vyjadril, že ich žiada o trpezlivosť do 15. augusta. Vtedy má mať vláda k dispozícii hotovú polročnú správu o stave verejných financií. Môže tak potom nájsť riešenie, ktoré by samosprávam pomohlo. Zastupitelia samospráv sa v piatok vyjadrili, že do polovice augusta počkajú, no ak im vláda nakoniec peniaze nevyplatí, budú podnikať ďalšie kroky, aby sľúbené financie dostali.

Viac o téme: ceny energií , kompenzácie , mimoriadna schôdza , NRSR , pandémia covid-19 , parlament , samosprávy , vláda

Súvisiace články

Aktuálne správy