Európska únia rozhodne o odblokovaní eur z fondov pre Poľsko: Oznámila to von der Leyenová

Európska únia na budúci týždeň rozhodne o odblokovaní 137 miliárd eur z úniových fondov pre Poľsko, oznámila dnes vo Varšave predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Ocenila zároveň pokrok Poľska pri obnove vlády práva po nástupe kabinetu Donalda Tuska a sľúbila 1,4 miliardy eur (35,5 miliardy korún) pre poľských poľnohospodárov z Európskeho plánu na podporu oživenia NextGeneration EÚ (NGEU).

„Európa podporuje poľských poľnohospodárov. NGEÚ dá k dispozícii 1,4 miliardy eur priamo miestnym pestovateľom v Poľsku. Podporujeme tiež zvýšenie ukrajinského vývozu cez Čierne more smerom do sveta, aby sme uľavili vašej pozemnej hranici,“ uviedla von der Leyenová.

Vo svojom prejave pripomenula šéfka komisie tiež sobotňajšie druhé výročie začatia ruskej útočnej vojny na Ukrajine. Zdôraznila, že Ukrajinci bojujú za slobodu a demokraciu, za hodnoty, ktoré zdieľajú s Európou.

„Máme ich… Je to hromada peňazí a my ich dobre využijeme,“ povedal Tusk v reakcii na oznámenie a sľúbil, že prvá tranža peňazí pôjde priamo malým a stredným producentom potravín, píše agentúra PAP. „Ako Poliak mám hlboký pocit, že obnovujeme historickú spravodlivosť voči krajine, ktorá urobila pre právny štát a demokraciu viac ako ktokoľvek iný na svete v posledných desaťročiach,“ povedal Tusk.

Poľský minister spravodlivosti Adam Bodnar v utorok v Bruseli predstavil akčný plán reforiem, ktoré podľa neho majú obnoviť právny štát v Poľsku po ôsmich rokoch vlády národno-konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Európska komisia zásahy predchádzajúcej vlády do justície kritizovala a zmrazila kvôli tomu Varšave miliardy eur z únijných fondov.

Teraz Poľsko dúfa, že procedúra, ktorá sa týka porušovania unijných hodnôt, bude ukončená a krajina opäť zaujme vedúce postavenie na unijnej scéne, povedal Bodnar serveru Politico.

Viac o téme: eurofondy , Európska únia , podpora , poľnohospodári , Poľsko , Ursula von der Leyenová

Súvisiace články

Aktuálne správy