Dolár po vystúpení šéfa Fedu zmazal zisky a oslabuje ku košu mien

Dolár po vystúpení šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella zmazal zisky a oslabuje. Powell konštatoval pokrok v znižovaní inflácie, čo podporilo očakávania, že centrálna banka skončila so zvyšovaním úrokových sadzieb.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v piatok okolo 19:05 hod. SEČ klesal o 0,3 percenta a pohyboval sa okolo 103,227 bodu. Euro k doláru v rovnakom čase klesalo o 0,1 percenta a pohybovalo sa okolo 1,0882 USD.

Voči japonskému jenu dolár klesal o 0,9 percenta na 146,86 jenu. Jednotná európska mena k jenu odpisovala jedno percento na 159,80 jenu.

Powell poznamenal, že kľúčový ukazovateľ inflácie je blízko k dvojpercentnému cieľu Fedu. Menová politika centrálnej banky podľa neho spomaľuje ekonomiku podľa očakávaní. Powell však dodal, že banka je pripravená v prípade potreby svoju politiku ďalej sprísniť.

Väčšina investorov sa domnieva, že Fed tento mesiac úroky nezvýši

Drvivá väčšina investorov sa domnieva, že Fed na svojom zasadnutí tento mesiac úroky nezvýši. Po Powellovom vystúpení sa 61 percent z nich kloní k tomu, že centrálna banka zníži úrokové sadzby aspoň o 0,25 percentuálneho bodu už v marci. Pred vystúpením šéfa Fedu si to myslelo 56 percent investorov.

Výrazne dnes posilňuje najväčšia kryptomena bitcoin. Okolo 19:10 hod. SEČ si podľa špecializovaného webu CoinDesk za uplynulých 24 hodín pripísala 2,9 percenta na 38 808 USD (35 647 eur). Počas senca vystúpil až na 38 984,41 USD, najviac za rok a pol.

Viac o téme: americký dolár USD , bitcoin , Federálny rezervný systém Fed , kôš mien , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy