Hlavnou témou zasadnutia ministrov Rady Európskej únie (EÚ) pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a záležitosti spotrebiteľov (EPSCO) v Luxemburgu boli vplyv nových technológií na pracovný trh s ohľadom na zamestnanosť a sociálne politiky. Zástupcovia sa zhodli na tom, že spravodlivá digitálna transformácia je potrebná. Má byť založená na rovnosti a právach pracovníkov, aby odstránila priepasti v oblasti digitálnych zručností.
Na zasadnutí reprezentoval Slovensko štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Juraj Káčer. Prostredníctvom spolupráce medzi členskými štátmi, sociálnymi partnermi a inštitúciami EÚ sa zástupcovia členských krajín zaviazali, že budú podporovať spravodlivú digitálnu transformáciu tak, aby prispela k prosperite a kvalite života všetkých občanov EÚ.
Aktuálnou výzvou pre Slovensko aj pre celú EÚ je podľa Káčera tzv. technologická nezamestnanosť, ktorú spôsobili demografický pokles a nedostatok pracovníkov. „Potrebujeme nové politiky trhu práce, ktoré budú široké, flexibilné a menej byrokratické a ktoré zabezpečia individuálny prístup k vzdelávaniu. Sú dôležité predovšetkým pre ohrozenú kategóriu starších a nízko kvalifikovaných ľudí, ktorých motivácia prispôsobovať sa novým pracovným procesom môže byť vo všeobecnosti nízka,“ povedal Káčer.
Procesy majú zjednodušiť prístup občanov k verejným službám
V rámci diskusie o konsolidácii a posilnení európskych systémov sociálnej ochrany zdôraznil potrebu hlbšieho integrovania digitálnych procesov v administratíve. Procesy majú zjednodušiť prístup občanov k verejným službám a umožniť inštitúciám efektívne sa deliť o kvalitné informácie.
„Zástupcovia členských krajín na stretnutí Rady EPSCO boli informovaní o navrhovanej smernici o európskom preukaze osoby so zdravotným postihnutím a európskom parkovacom preukaze rovnako pre tieto osoby, zároveň boli informovaní aj o súčasnom stave návrhu smernice o boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu,“ dodal rezort práce.