Daňová kobra po obnovení opäť úraduje: Na muške má najmä DPH-čkarov s možnými škodami v desiatkach miliónov

, Redakcia

Finančná správa v spolupráci s políciou oživila pôvodný projekt Daňovej kobry. Zintenzívnenie výmeny informácií, zmena organizačnej štruktúry, ako aj lepšie prerozdelenie úloh prinášajú podľa správcu daní prvé výsledky.

Daňová kobra opäť úraduje na Slovensku. Od minulého roka sa jej podľa finančnej správy podarilo rozpracovať takmer dve desiatky prípadov. Do štátneho rozpočtu by mohli zachrániť 22,6 milióna eur. Projekt bol obnovený koncom roka 2022 a jeho cieľom je okrem efektívnejšieho postihovania daňovej kriminality taktiež odčerpávať výnosy z trestnej činnosti všetkými zákonnými prostriedkami, informuje hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

K zlepšeniu spolupráce podľa nej dopomohla nová organizačná štruktúra Kriminálneho úradu finančnej správy z roku 2022, vytvorenie Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia policajného zboru (NCODK PPZ) a následné nastavenie spolupráce medzi oboma zložkami ako aj zlepšenie toku a výmeny informácií.

Podvody najmä s DPH

Spomínané desiatky prípadov s potenciálnou stretou pre štátny rozpočet až vo výške takmer 23 miliónov eur sa pritom týkajú najmä podvodov v oblasti dani z pridanej hodnoty v súvislosti s dodávaním tovarov a služieb. „Som rád, že sa podarilo zaviesť pravidlá pre intenzívnu spoluprácu medzi NCODK PPZ a spôsob spolupráce na závažných kriminálnych kauzách sa stal novým štandardom pre spoluprácu medzi FS a Policajným zborom SR. Nepochybujem, že projekt obnovenej Daňovej kobry prispeje k účinnejšiemu odhaľovaniu daňových podvodov vrátane účinnejšieho zaisťovania výnosov do štátneho rozpočtu,“ uviedol prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Prezident Finančného riaditeľstva SR Jiří Žežulka. Foto: SITA

Zintenzívnenie spolupráce s finančnou správou vítajú aj policajti. Pre oblasť finančného vyšetrovania, pašovania hotovosti ako i environmentálnej kriminality je totiž podľa nich zdieľanie včasných informácií a poznatkov finančnej správy jediným riešením v boji s daňovou kriminalitou a tiež v boji proti legalizácii výnosov z trestnej činnosti.

Daňová kobra vnikla už pred viac ako dekádou v roku 2012 na základe dohody o vzájomnej spolupráci medzi rezortami vnútra a financií. „Cieľom finančnej správy je obnovenú Daňovú kobru posilniť aj na regionálnej úrovni a rozšíriť tím o nových členov, čím by sa zlepšilo identifikovanie nových typov podvodov v oblasti daňovej trestnej činnosti,“ dodala hovorkyňa finančnej správy.

Viac o téme: daň z pridanej hodnoty DPH , Daňová kobra , daňové podvody , finančná správa , Finančné riaditeľstvo SR , Jiří Žežulka , podvody

Súvisiace články

Aktuálne správy