Cena zlata prekonala nový rekord, prelomila 2300 dolárov za troyskú uncu

Cena zlata dosiahla vo štvrtok nový rekord, keď prelomila 2300 USD za troyskú uncu (31,1 g). Cenu žltého kovu naďalej nahor tlači geopolitické napätie a signály z americkej centrálnej banky, že tento rok pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb napriek tomu, že termín zatiaľ nie je jasný. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

Spotová cena zlata dosiahla vo štvrtok 2304,09 USD za uncu a prvýkrát aj prekročila hranicu 2300 USD/unca. Neskôr časť zisku vymazala a pohybovala sa tesne nad 2299 USD/unca. Rekordné hodnoty pritom cena zlata dosahuje celý posledný týždeň, keď každý deň od štvrtka 28. marca zaznamenáva nové maximá.

K rastu cien zlata prispievajú správy z USA, že centrálna banka naďalej plánuje tento rok znížiť úrokové sadzby. Popularita zlata sa však zvyšuje aj v súvislosti s rastúcim geopolitickým napätím, keďže obchodníci každý deň sledujú krízu na Blízkom východe a pokračujúcu vojnu na Ukrajine.

Trhy zároveň vyčkávajú na informácie o vývoji na americkom pracovnom trhu, ktoré americké ministerstvo práce zverejní v piatok 5. apríla. Tie by mohli naznačiť, či Fed pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb skôr, alebo v neskoršom období.

Viac o téme: cena , nový rekord , svet , zlato

Súvisiace články

Aktuálne správy