Bill Gates kúpil menšinový podiel v holandskom pivovare Heineken

Americký miliardár a spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Microsoft Bill Gates kúpil podiel 3,8 percenta v holandskej firme Heineken Holding, ktorá vlastní kontrolný podiel v pivovare Heineken. Vyplýva to z údajov holandského úradu pre reguláciu finančných trhov AFM. Podľa agentúry Bloomberg zaplatil Gates za podiel okolo 902 miliónov dolárov (zhruba 20 miliárd Kč).

Gates akcie spoločnosti Heineken Holding získal od mexickej firmy FEMSA. Tá 17. februára predala všetkých svojich 18 miliónov akcií v spoločnosti Heineken Holding, z toho 10,8 milióna kúpil Gates za aktuálnu trhovú cenu, uviedla agentúra Reuters.

Gates pritom v minulosti uviedol, že nie je veľkým konzumentom piva

„Keď sa ocitnem napríklad na bejzbalovom stretnutí, pijem ľahké pivo, aby som sa dostal na vlnu ostatných pivárov. Ospravedlňujem sa, že som sklamaním pre skutočných pivárov, „citoval Reuters Gatesove slová z roku 2018.

Spoločnosť Heineken je druhým najväčším predajcom piva na svete a pôsobí aj v Česku. Firma vlastní viac ako 300 značiek, mimo rovnomennej Heineken tiež napríklad Tiger a Sol. V Česku je Heineken dlhodobo trojkou na českom trhu po Plzenskom Prazdroji a Pivovaroch Staropramen. Patria mu pivovary Starobrno, Kráľovský pivovar Krušovice a Veľké Březno.

Viac o téme: akcie , Bill Gates , Heineken , pivovary , trh

Súvisiace články

Aktuálne správy