Vývoz z Ruska do Európy sa vlani drasticky prepadol! Dôvod zrejme nikoho neprekvapí

Vývoz z Ruska do Európy klesol v roku 2023 o viac ako dve tretiny, keďže Európska únia (EÚ) drasticky znížila nákupy ruskej ropy a plynu. Oznámil to v pondelok ruský colný úrad. Informuje o tom správa z agentúry AFP.

Krajiny EÚ zastavili veľkú väčšinu svojich nákupov energií z Ruska v snahe vyvinúť ekonomický tlak na Moskvu v súvislosti s jej vojenskou ofenzívou proti Ukrajine. Ruský export do Európy klesol v roku 2023 o 68 percent na 84,9 miliardy amerických dolárov (78,81 miliardy eur), uviedla tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na colný úrad.

Vývoz do Ázie, ktorá nahradila Európu ako hlavného energetického klienta Ruska, vlani vzrástol o 5,6 percenta na 306,6 miliardy dolárov podľa údajov colného úradu. Moskva po uvalení bezprecedentných západných sankcií prestala zverejňovať obrovské množstvo ekonomických štatistík vrátane údajov o obchode s jednotlivými krajinami.

Separátne čínske colné údaje ukázali, že obojsmerný obchod medzi oboma krajinami dosiahol minulý rok rekordných 240 miliárd dolárov, pričom ekonomické, obchodné a politické väzby medzi Pekingom a Moskvou sa prehĺbili.

Rusko zaplavili čínske jüany

Ruská centrálna banka minulý týždeň uviedla, že držba čínskych jüanov na ruských bankových účtoch po prvý raz presiahla americké doláre, keďže ruský finančný systém prijal čínsku menu v dôsledku sankcií, ktoré mu obmedzili prístup k doláru.

Celkový obchodný prebytok Ruska v roku 2023 klesol o 58,5 percenta na 140 miliárd dolárov. Prebytok však znamená, že Moskva mala obrovské príjmy z energií, keďže jej ofenzíva na Ukrajinu spôsobila prudký nárast cien ropy a plynu a Európa pokračovala v obmedzenom nákupe ruskej energie po väčšinu roka.

Vývoz energie je kritickým zdrojom príjmov pre ruský rozpočet, pričom každý mesiac prináša Moskve miliardy dolárov. Ruský dovoz z Európy minulý rok klesol tiež, a to o 12,3 percenta na 78,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo hodnota tovaru nakúpeného z Ázie vzrástla o 29,2 percenta na 187,5 miliardy dolárov, uviedla agentúra Interfax.

Viac o téme: Európa, plyn, pokles, ropa, Rusko, vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy