Trpká správa pre ochranu klímy: Nemci opäť vracajú do hry hnedouhoľné elektrárne!

Nemecké elektrárne spaľujúce hnedé uhlie sa môžu vrátiť na trh s elektrickou energiou, aby zabezpečili dodávky počas blížiacej sa zimy.

Vládny kabinet v Berlíne schválil predĺženie platnosti tzv. zásobovacej rezervy v stredu. Ministerstvo hospodárstva označilo rozhodnutie za preventívne opatrenie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Hnedouhoľné elektrárne budú súčasťou trhu s elektrinou od začiatku októbra 2023 do 31. marca 2024. Cieľom je ušetriť plyn pri výrobe elektriny, a tým predísť problémom s jeho dodávkami v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne. Elektrárne spaľujúce hnedé uhlie boli aktivované už od októbra 2022 do konca júna 2023.

Podarí sa Nemecku odstaviť uhoľné elektrárne zo svojho energetického mixu podľa plánu do roku 2030?

Minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck vlani vyhlásil, že ich návrat považuje za trpkú správu z hľadiska ochrany klímy, zároveň za nevyhnutný krok vzhľadom na dôsledky ruskej vojny proti Ukrajine. Jeho ministerstvo v stredu zdôraznilo, že cieľ postupného vyradenia uhlia „v ideálnom prípade“ v roku 2030 zostáva nezmenený.

Viac o téme: klíma, klimatická kríza, klimatické ciele, klimatické zmeny, Nemecko, Robert Habeck, uhoľné elektrárne, vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy