Ropa vďaka zmierneniu obáv z lodnej dopravy v Červenom mori ďalej zlacňuje

Ceny ropy dnes pokračujú v poklese, poľavili totiž obavy ohľadom narušenia lodnej dopravy v Červenom mori. Severomorská ropa Brent okolo 17:30 SEČ vykazovala pokles takmer o 1,3 percenta, zostúpila tak pod 79 dolárov za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) strácala zhruba 1,1 percenta a nachádzala sa mierne nad 73 USD za barel.

Popredné svetové dopravné spoločnosti, vrátane firiem Maersk a Hapag-Lloyd, tento mesiac prestali využívať trasy v Červenom mori, keďže na plavidlá začali útočiť jemenskí povstaleckí Húsíovia. Tento týždeň sa však dopravcovia začali do Červeného mora vracať.

Spoločnosť Maersk teraz podľa agentúry Reuters bude takmer všetky svoje kontajnerové lode plávajúce medzi Európou a Áziou posielať cez Suezský prieplav, ktorý spája Červené more s morom Stredozemným.

Úbytok zásob suroviny

Dnešnému poklesu cien ropy nezabránila ani správa o prekvapivo výraznom úbytku zásob suroviny v Spojených štátoch. Americký vládny Úrad pre energetické informácie (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy v USA sa minulý týždeň znížili o 6,9 milióna barelov na 436,6 milióna barelov. Analytici pritom v ankete agentúry Reuters predpovedali oveľa miernejší pokles, a to o 2,7 milióna barelov.

Viac o téme: americký dolár USD , barel , ceny , hrozba , lodná doprava , ropa

Súvisiace články

Aktuálne správy